Plazmakinetik TUR-P

Plazmakinetik TUR-P

İyi huylu prostat büyümesinin (BPH) cerrahi tedavisinde günümüzde  en sık uygulanan yöntem TUR-P (Tranüretral prostatektomi)'dir. Bu ameliyatta büyümüş olan prostatın içi çıkarılmaktadır. Günümüzde teknolojilerde ilerlemelere bağlı en sık kullanılan operasyon yöntemi bipolar TUR-P’dir.

Prostat yine klasik TUR-P gibi penisten girilerek endoskopik olarak görüntülenir ve prostatın iç bölgesi parça parça kesilerek dışarıya alınır. Bu parçalar daha sonra patolojiye gönderilmektedir. Plazma kinetik TUR-P yönteminin farkı ise kullanılan cihazdır. Bu yöntemde kullanılan enerji  bipolar bir  plazmakinetik enerjidir. Dokuyu keserken koterize etmekte bu da operasyon sırasında daha az kanama ve daha iyi bir görüntü sağlamaktadır. Ayrıca yıkama sıvısı olarak da serum fizyoljik kullanılmaktadır.

Bu avantajlar ortaya çıkabilecek komplikasyonları en aza indirmektedir. Plazmakinetik TUR-P de prostat hacmi 40-120cc arasında olan hastalara kolaylıkla uygulanmakta ayrıca etkinliği de diğer yeni çıkan yöntemlerden daha fazladır.

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri