Endoskopik Ultrason (EUS)

Endoskopik Ultrasonografi EUS Nedir?

Endoskopik Utrasonografi EUS endoskopun ucuna takılmış olan  ultrason cihazı ile sindirim sistemi organlarını ve bu organlara komşu organları daha yakından ve daha doğru bir şekilde incelenmesine yarayan bir yöntemdir.   

Endoskopik Ultrasonografi EUS sindirim sisteminin içini ve duvarlarını görüntüleyerek buradan kaynaklanan iyi ve kötü hastalıkları teşhis etmede kullanılmaktadır. Mide, yemek borusu, bağırsak hastalıklarının yanı sıra pankreas, karaciğer, safra kesesi ve safra yollarındaki hastalıkları da teşhis eder. MR görüntüleme yöntemiyle görülemeyen çok küçük safra kanalı taşları da en doğru şekilde bu yöntemle teşhis edilmektedir.

 

Endoskopik Ultrasonografi EUS NedirEndoskopik Ultrasonografi EUS Cihazları Nasıl Çalışır?

Temel olarak 2 tür EUS cihazı bulunur:

  1. Radyal Skop: Endoskopun etrafında 360  derecelik görünler verir, bu cihaz yalnızca tanı amaçlı olarak kullanılabilmektedir.
  2. Lineer Skop: Endoskopun ucunda 100-150 dercelik açılarla görüş sağlamaktadır, bu cihazın avantajı görünenen lezyonlardan biyopsi alma imkanı verme ve bazı durumlarda tedavi için enjeksiyon yapma , kist boşaltma, varis tedavisi gibi işlemlerin de yapılabilmesidir.

 

Endoskopik Ultrasonografinin EUS Diğer Yöntemlere Göre Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  • Sindirim sisteminin bütün tümörlerinde lokal evreleme yapabilme imkanı sağlar (tümörün ne kadar derine gittiğini ve etrafında lenf nodu olup olmadığını)
  • Pankreas, safra kesesi, safra yollarının hastalıklarını en duyarlı şekilde teşhis eder. Diğer görüntüleme tetkikleri ile görülemeyen küçük lezyonların tanınmasını sağlar.
  • Yemek borusu, mide ve bağırsakların kendi duvarlarından kaynaklanan yağ bezesi, kas kaynaklı iyi veya kötü huylu hastalıkların tanısında diğer yöntemlere oranla üstündür.
  • Sadece teşhis için değil, bazı durumlarda tedavi edici işlemlerde de kullanılmaktadır. Güvenilir şekilde biyopsi alma, tümör ve ağrı tedavisi yani sinir blokajı, pankreas kistlerinin boşaltılması gibi zor tedavi edici işlemler EUS sayesinde daha kolay uygulanmaktadır.
  • Normal endoskopik yollardan safra yollarına ulaşılamayan durumlarda safra taşı ve tümörünün tedavisinde kullanılabilmektedir.
  • Sindirim siteminin hemen hemen bütün tümörlerinde lokal evreleme yapabilme imkanı sağlar.

 

Endoskopik Ultrasonografi EUS Nasıl ÇalışırEndoskopik Ultrasonografi EUS Öncesinde Hasta Hangi Ön Hazırlıkları Yapmalıdır?

Hastaların işlem öncesinde sadece aç kalması gereklidir. Eğer makat bölgesinden işlem yapılacaksa basit bağırsak temizliği yeterlidir. Genelde hafif uyutularak yani sedasyonla yapılan konforlu bir yöntemdir.

 

Endoskopik Ultrasonografi EUS İşlemi Nasıl Uygulanır?

Uygulama sırasında, ufak bir boruyla ağızdan mideye ve ince bağırsağa doğru ilerleyerek, bir ekrandan sindirim sisteminin içinin görüntülerini izlerken diğer bir ekrandan da ultrasonografi görüntüleri takip edilmektedir. Herhangi bir şüpheli doku görülürse cihazın ucundaki kıskaç sayesinde iğne biyopsisi yaparak bu dokuyu alınabilmekte ve teşhis netleştirip gerekli görülürse tedavi de gerçekleştirilebilmektedir.

 

Endoskopik Ultrasonografi EUS İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Endoskopik Ultrasonografi EUS, yapılan işleme göre 30-90 dakika arasında sürebilmektedir. İşlemden sonra hastalar 1-2 saat gözlemlenmekte, sorun yoksa aynı gün taburcu edilmektedir.

 

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri