Check Up Merkezi
Genel Tanıtım

Bölüm Sekreterliği: 0216 554 15 00 | Dahili: 6402

Check Up Nedir?

Check Up programları, sizi birçok ölümcül hastalıktan korumak ve doğru zamanda yapılarak hastalıkları erken aşamada tespit etmek için çok önemlidir. Kişilerin herhangi bir tıbbi şikayeti (belirli şikayeti olan kişilerin önceliği ilgili branşlar olmalı) veya hastalığı olmasa dahi yılda bir kez düzenli olarak Check Up yaptırmaları gerekmektedir. Çok kısa sürede tamamlayabileceğiniz kişiye uygun Check Up kontrolü ile sağlığınızı ve henüz belirti vermeyen hastalıklarınızı tespit edebilirsiniz. Klasik ama vazgeçilmez olan şu cümle doğrudur: “Erken teşhis hayat kurtarır! ve Zamanında Tedavi…”

 

Neden Check Up Yaptırılmalısınız?

Yaş aldıkça, sağlık sorunlarıyla karşılaşma riski artabileceğinden bu yaşlarda Check Up yaptırmak daha fazla önem kazanmaktadır. 40 yaşını geçen her erişkin mutlaka yılda bir kontrollerini ihmal etmemelidir. Ancak genetik faktörler nedeniyle hastalık riski taşıyan kişilerin taramalara daha erken yaşta başlamalarını öneriyoruz. 

 

Kimler Check Up Yaptırmalı?

20'li yaşlarda kan şekeri, kolesterol ve tansiyon değerleri ölçülmelidir. Değerler normal ise 5 yılda bir; 30-40 yaşlarında ise her 3 yılda bir kontrol ihmal edilmemelidir.

Kişinin yaş ve cinsiyetine bağlı olarak uzman hekimler tarafından muayenesi sonucunda belirli kan ve tahlil testleri uygulanmaktadır. Kan ve tahlil testleri dışında hekimler gerek duyarsa ekstra tahlil, laboratuvar testleri, radyolojik görüntüleme, tansiyon, tarama testleri ve pap smaer testleri gibi testler isteyebilmektedir. Bu sonuçlar toplu değerlendirilerek kişilerin genel sağlık sonuçları incelenmektedir. Bu sonuçlara göre hekimler kişileri genel sağlık durumlarına karşı uygulamaları gereken yöntemler ile birlikte detaylı olarak bilgilendirmektedir. Uzman hekimler Check Up sonucunda kişilerde gözlemlenen bazı hastalıkların tedavisinde belirli aşıları önererek kişileri immün sistemlerini korumaları hakkında yönlendirmektedir.

 

Check Up Uygulamasına Gelirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Check Up randevunuza gelmeden 12 saat önce yeme ve içmeyi kesmelisiniz. Check Up aç karnına yapılmaktadır.
  2. Check up içersinde bulunan bazı testler, fiziksel aktivite gerektirdiğinden rahat kıyafetler ve ayakkabılar tercih edilmelidir.
  3. Check Up randevunuza gelirken daha önce yaptırmış olduğunuz test ve tahlilleriniz varsa yanınızda bulundurmanız yapılacak yeni tetkiklerinizle karşılaştırma imkanı sağlayacaktır.
  4. Kadınların adet döneminde Check Up yaptırmaları önerilmez. Bu sebeple regl dönemi tamamlandıktan sonra gelmeleri daha uygun olacaktır.
  5. Kullanılan ilaç, antibiyotik, vitamin ve mineral destekleri var ise kişilerin hekimlerine bildirmeleri gerekmektedir. 
  6. Check Up yapılacağı günün 72 saat öncesinde alkol alımının durdurulması gerekmektedir.

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurunuz.

 

Check Up Paketleri

Covid-19:

 

Kadın Check Up Paketleri:

 

Erkek Check Up Paketleri:

 

Çocuk Check Up Paketleri:

 

Diğer Check Up Paketleri:

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 06 Mayıs 2024 Pazartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri