Fleksibl Üreterorenoskopi / Retrograd İntrarenal Cerrahisi (RIRS)

Fleksibl Üreterorenoskopi veya Retrograd İntrarenal Cerrahisi (RIRS)

Yeni nesil fleksibl (kıvrılabilir) renoskopların ve holmium lazer gibi etkin ve güvenli taş kırıcıların geliştirilmesi ile Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRS), taş tedavisinde önemli bir alternatif haline gelmiştir. Bu işlem taş tedavisi yanında üst üriner sistem olarak adlandırılan üreter ve böbrek kalisiyel sistemde yer alan tümörlerin tanı ve tedavisinde de kullanılır. İşlem genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır. Hastanın ameliyat öncesi tetkikleri yapılır, idrar yollarından enfeksiyon varsa tedavi edilir.

İşlem sırasında  ucu kıvrılabilen yumuşak bir yapıya sahip kameralı bir alet (fleksibl üreteroskop) girilerek böbrek içindeki taş görülür. Bu aletin iç yapısında kamera görüntüsü için gerekli ışığı taşıyan fiberoptik kabloların yanı sıra bazı kanallar bulunur. Bu kanallardan hem su geçişi sağlanır hem de taşları kırmaya yarayan lazer teli veya taşları tutmaya yarayan aletler gönderilebilir.

Bu ameliyatta prensip taşların 1 mm’nin altına inecek boyutta küçültülmesidir. Küçük parçalara ayrılan taşlar daha sonra kendiliğinden hastaya herhangi bir ağrı veya zarar vermeden idrar yoluyla atılır. Atılımı kolaylaştırmak için böbrekle mesane arasına DJS adı verilen plastikten yapılan bir stent uygulanır. Bu da daha sonra (yaklaşık 2-3 hafta sonra ) idrar yollarına girilerek çekilecektir. Eğer tümör saptanmışsa biyopsi alınır küçük bir lezyonsa yine Lazer kullanılarak vaporize edilebilir.

 

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri