Mide Kanseri Cerrahisi

Genel Cerrahi
Mide Kanseri Cerrahisi

Mide Kanseri Cerrahisi Nedir?

Mide kanseri 50 yaşından sonra görülme sıklığı artan, kadınlara nazaran daha çok erkeklerde görülen tehlikeli bir kanser türüdür. Diğer kanserlerde olduğu gibi mide kanserinde de erken tanı ile iyi bir sağkalım sağlanabilir. Mide kanserinin kesin tedavisi cerrahi olmakla beraber ileri evre hastalıkta; cerrahi öncesi kemoterapi verilmesi ile tedavi başarısı arttırılmaya çalışılır.

Mide Kanseri Cerrahi Yöntemi

Cerrahi yöntem tümörün bulunduğu yere ve yaygınlığına göre değişir. Mide çıkışına yakın yerleşen tümörlerde midenin 2/3’nün alınması yeterli olurken (Subtotal Gastrektomi), başlangıç kısmına yakın tümörlerde tamamının alınması (Total Gastrektomi) gerekir. Her ki ameliyatta da hem doğru bir kanser evrelemesi hem de bölgesel nüks riskini azaltmak amaçlı çevre lenf düğümleri de çıkartılır. İleri evre mide dışına taşmış kanserlerde dalak, pankreas, kolon gibi komşu organların da çıkartıldığı daha radikal cerrahiler gerekebilir.

Mide Kanseri Cerrahisi'nin Önemi

Mide kanseri Dünyada 5. sıklıkta görülmesine rağmen kansere bağlı ölümlerde 3. sıradadır. Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişiye mide kanseri teşhisi konulmaktadır. Bunların büyük kısmı Çin ve uzak doğu ülkeleridir. Batıda görülmesi daha azdır. Türkiye’de yılda ortalama 1100 -1300 kişiye mide kanseri tanısı konulmakta ve her yıl 700 - 800 kişi bu hastalıktan kaybedilmektedir. Bu nedenle mide kanseri için erken teşhis ve iyi bir cerrahi tedavi hayat kurtarmada en önemli unsurlardır.

Mide Kanseri'nde Erken Tanı

Erken evre mide kanseri hastalarının 5 yıllık sağkalımı %70’in üzerinde iken lenf düğümü metastazı yapmış ileri evre hastalıkta bu oran %10’a düşmektedir. Mide kanseri sinsi bir hastalık olduğu için, hazımsızlık, mide ağrısı ve yanması gibi sindirim şikayetleri ertelenmemelidir. Yapılacak basit bir endoskopik inceleme ile mide kanserinde erken tanı şansı elde edilebilir. Erken tanı almış hastalarda başarılı bir cerrahi ve hastalıksız bir yaşam oranları oldukça yüksektir.

Mide Kanser Cerrahisi Hasta Öyküsü

52 yaşında erkek hastaya 2012 Aralık ayında hazımsızlık ve mide yanması şikayeti ile endoskopik inceleme uygulandı. Endoskopide mide çıkışına yakın yerleşimli ülser görüldü, buradan  yapılan biyopsi sonucunun kanser gelmesi nedeniyle Subtotal Gastrektomi ameliyatı yapıldı. Patoloji sonucu erken evre kanser gelen hasta 9. yılında sorunsuz olarak takiplerine devam etmektedir.   

Midenin 2/3’ü ve çevre lenf düğümleri çıkartıldıktan sonra:

Mide Kanseri Cerrahisi: Midenin 2/3’ü ve çevre lenf düğümleri çıkartıldıktan sonra.

Ameliyat sonrası çıkarılan mide spesmeni:

Mide Kanseri Cerrahisi: Ameliyat sonrası çıkarılan mide spesmeni.

Mide iç yüzünde ülser zemininde erken evre kanser:

Mide Kanseri Cerrahisi: Mide iç yüzünde ülser zemininde erken evre kanser.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 04 Eylül 2021 Cumartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri