Apendiks Tümörü

Genel Cerrahi
Apendiks Tümörü

Apendiks Tümörü Nedir?

İnce ve kalın bağırsağın hemen birleşim yerinde, çekum adı verilen kalın bağırsağın başladığı bölgesinin uzantısına apendiks adı verilir. Apendiks içinin tıkanması sonucu apendisit adı verilen enfeksiyon tablosu gelişir. Genel cerrahinin en sık acil başvurusu olan bu duruma “Apendisit” denir. Tedavisinde apendiksin kapalı yöntemle alınması yeterlidir.

Apendiks kanserleri sindirim sisteminin en nadir kanserlerinden biridir. Apendiksin adenokarsinomları ise çok daha nadir görülür.

Apendiks Tümörü Hasta Hikayesi

1 yıldır karın ağrısı olan pandemi ve genç yaş nedeniyle hep şikayetlerini öteleyen, ailesinde iki yakın akrabada da kolon kanseri hikayesi olan 25 yaşında hastamıza maalesef apendiks kanseri tanısı koyduk. Yaptığımız tetkiklerde gecikmeden dolayı tümörün büyüdüğünü ve idrar kesesini de içine aldığı gördük.

Hastamıza sağ hemikolektomi (kalın bağırsağın sağ tarafının alınması) ve parsiyel sistektomi (idrar kesesinin bir kısmının alınması) ameliyatını yaptık. Şimdi şifa ile taburcu ediyoruz. Tabii kemoterapi ile tedaviye bir süre daha devam edeceğiz.

Lütfen şikayetlerimizi ve aile hikayenizi önemseyelim.

Kanserden değil geç kalmaktan korkalım!

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 21 Haziran 2021 Pazartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri