Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı
Genel Tanıtım

Bölüm Sekreterliği: 0216 554 15 00 | Dahili: 1900 - 1937

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü

Ağız diş sağlığı, ağız ve dişlerin sağlığını korumak ve tedavi etmek için yapılan faaliyetlerin tümüdür. Ağız diş sağlığı, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, ağız kanseri, ağız kokusu, çene problemleri, ağız yaraları gibi ağız ve diş ile ilgili sağlık sorunlarının önlenmesi ile ilgili hastalıklara, gerekli müdahalenin yapılmasından sorumlu birimdir.

Ağız diş sağlığının korunması, günlük ağız ve diş hijyeni uygulamalarını, düzenli diş hekimi kontrollerini, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi içerir.

Diş taşı temizliği, dişeti hastalıklarının tedavileri, cerrahi işlemler, dolgu, kanal tedavisi, prostetik diş tedavisi, çocuk ağız ve diş sağlığı hizmetleri ve ortodontik tedavi hizmetleri verilmektedir.

 

Ağız ve Diş Sağlığı Tedavileri

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Çene yüz bölgesindeki kemik ve yumuşak dokuların fonksiyon, fonasyon ve estetik yönlerini ilgilendiren hastalıkların, travmaların, eksikliklerin ve bozuklukların tedavisini kapsayan bir uzmanlık alanıdır.

 

Endodonti

Endodonti dişin içindeki sinirler ve damarların tedavisi ilgilenen bir alandır. Bu alanda çalışan uzmanlar, diş ağrısı, kanal tedavisi, dişin içindeki enfeksiyonların tedavisi gibi konularda uzmanlaşmışlardır.

 

Protetik Diş Tedavisi

Dişlerin veya ağız içi çevre dokuların eksiliğinde kaybedilen fonksiyon, konuşma ve estetiğin geri kazandırılmasını hedefleyen diş hekimliği bölümüdür.

 

Periodontoloji

Dişleri çevreleyen dokular, iltihabi hastalıklar ve bunların tedavisi ile ilgilenen ana bilim dalıdır.

 

Pedodonti

Bebeklerin, çocukların ve genç erişkin bireylerin ağız ve diş sağlığını ve çene ve yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. 

 

Ortodonti

Dişlerde ve çene kemiklerinde görülen uyumsuzluk, konum bozukluğu ve çapraşıklık durumlarının teşhis edilmesi, kontrol altına alınması ve önlenmesi amacı ile başvurulan diş hekimliği alanlarından bir tanesidir. 

 

Restoratif Diş Tedavisi

Diş sert dokularını içeren doku kayıplarını estetik yaklaşımlarla onaran, hastanın mevcut problemlerini diş şekil, biçim ve renklerinin değiştirilmesiyle gideren ve hastanın doğal, sağlıklı ve estetik gülümsemeye sahip olabilmesi için yapılan bir tedavi türüdür.

 

Ağız ve Diş Sağlığı Tedavi İşlemleri

Dişeti Hastalıklarının Tedavisi

Dişleri çevreleyen dişeti ve kemikteki ağrı, kanama, hassasiyet gibi rahatsızlıklar diş taşı temizliği ile beraber ileri tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir.

 

Dişlerdeki Madde Kayıplarının Tedavisi

Dişlerde çürük ya da kırık sonucu meydana gelen madde kayıplarının, dolgu, kanal tedavisi ve prostetik yaklaşım ile tedavi edilmesinin yanısıra, gerekli görüldüğü durumlarda diş çekimi de uygulanmaktadır.

 

Cerrahi İşlemler

Tedavi edilemeyecek derecede madde kaybına uğramış dişlerin ve gömülü dişlerin çekimi ile beraber, çene kemiklerini ilgilendiren tüm rahatsızlıkların cerrahi tedavileri, çene kırıklarının tedavisi ve maksillofasial cerrahi ve ortognatik tedavi yapılmaktadır.

 

Prostetik Diş Tedavisi

Diş kayıplarına bağlı oluşan estetik ve fonksiyonel problemler kron, köprü gibi çeşitli prostetik tedavi yaklaşımları ile tedavi edilebilmektedir. Çocuklarda Diş Tedavisi: 0–12 yaş arası çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemleri giderilmekte, koruyucu diş hekimliği uygulamalarının yanı sıra, ağız hijyeni eğitimi verilmekte, travma, diş eksikliği tedavileri ile beraber, genel anestezi altında dolgu ve diş çekimi uygulanmaktadır.

 

Ortodontik Problemlerin Tedavisi

Diş çapraşıklıkları, çene kemikleri arasındaki uyumsuzluk gibi problemler hem çocukluk döneminde hem de erişkin dönemde tedavi edilmektedir. Aynı zamanda dudak ve damak yarıkları gibi doğumsal anomalilerin tedavisi bebeklik döneminden başlayarak gelişim dönemi boyunca gerçekleştirilebilmektedir.

 

Kliniğimizde “Her Şeyden Önce İnsan Sağlığı” felsefesi temel kabul edilerek, sterilizasyon kuralları en üst seviyede uygulanmaktadır. Gelişen teknoloji sürekli takip edilerek dünya standartlarında koruyucu, tedavi edici ve estetik diş hekimliği hizmetleri sunulmaktadır. Kliniğimize başvuran hastaların ilk muayeneleri yapılarak gerekli tedaviler uygulanmaktadır.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 30 Temmuz 2023 Pazar

Doktorlar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri