Ortodonti
Genel Tanıtım

Bölüm Sekreterliği: 0216 554 15 00 | Dahili: 1900 - 1937

Ortodonti Nedir?

Ortodonti; dişlerde ve çene kemiklerinde görülen uyumsuzluk, konum bozukluğu ve çapraşıklık durumlarının teşhis edilmesi, kontrol altına alınması ve önlenmesi amacı ile başvurulan diş hekimliği alanlarından bir tanesidir. Dişlerin insan sağlığı açısından önemi oldukça büyük olurken görsel kusursuzluğun sağlanması, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının düzgün işler hale getirilmesi noktasında da diş ve çene yapısının iyileştirilmesi öenmlidir. Bu nedenle dişlerinde bir problem ile karşılaştığını düşünen bireylerin mutlaka ortodonti hekimlerine başvurması ve destek alması gerekir.

Çenelerin ileride veya geride olması, dişlerde çapraşıklık ya da aralanma, eklem ağrıları, çiğneme bozuklukları gibi ciddi sorunların baş göstermesi ile başvurulan bu alanın iskeletsel bir yapıdan kaynaklanan bozukluklarda da tercih edilebileceğini söyleyebiliriz.

 

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti tedavisi ister çocuklarda ister yetişkinlerde olsun sağlığı, fonksiyonu ve estetiği önemli ölçüde etkileyebilecek seçeneklerdendir. Bu nedenle diş ve çene kaynaklı problemlerle karşılaşıldığında sadece estetik kaygılar nedeni ile ortodonti alanına başvurulduğu düşünülmemelidir. 

Çiğneme bozukluğu, konuşma problemleri ve özgüven kaybına neden olacak sorunları ortadan kaldırmada değerli olan ortodonti tedavisi bozuklukların kalıcı olarak ortadan kaldırılmasında oldukça önemlidir. Siz de diş ve çene bozukluklarınız için hekiminiz ile görüşerek ilgili çözümlerden yararlanabilirsiniz.

 

Ortodontik Tedaviler Nelerdir?

Ortodontik tedaviler çeşitli sorunlara yönelik tercih edilen ve soruna uygun çözümler ortaya çıkarmayı hedefleyen seçeneklerdir. Bu nedenle dişlerinde veya çene yapısında sorun yaşayan herkesin aynı tedavi ile iyileştirileceği söylenemez. Tedaviler konusunda gündeme gelecek seçenekler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 

Erken Dönem Ortodontik Tedaviler

Çocukluk dönemindeki diş ve çene bozuklukları erken dönemde teşhis edildiğinde ileride oluşabilecek önemli sorunları basit yöntemlerle ortadan kaldırarak tedavi edilebilir. Zira çocukların diş ve çene yapıları yetişkinlere göre daha hassas ve farklıdır. Bu durumda çocuklarınızın diş ve çene problemleri yaşaması halinde hem ortodonti hem de pedodonti uzmanına başvurmak faydalı olacaktır. Kötü alışkanlıklara (parmak emme, dil itme, ağız solunumu) bağlı olarak oluşan iskeletsel problemler basit hareketli aparey uygulamaları ile kısa sürede düzeltilebilmekte ve ileri dönemde oluşabilecek ve çok daha uzun süreli ve zorlu tedavi yöntemlerine gerek kalmadan doğru bir estetik ve fonksiyon ilişkisi sağlanabilmektedir. 

 

Sabit Ortodontik Tedavi Uygulamaları

Ortodontik bozuklukların büyük çoğunluğunda gerçekleştirilen bu uygulama ile dişlerin üzerine yerleştirilen ve braket adı verilen sabit ortodontik apareyler ile iskeletsel ve dişsel bozukluklar tedavi edilebilmektedir. En yaygın ortodontik tedavilerden bir tanesi olan diş teli uygulamasında dişlerin sağlığını korumak için düzenli fırçalama ve iyi bir ağız hijyeni çok öenmlidir.

 

Cerrahi Operasyonlar

İskeletsel bozukluklar erişkin dönemde karşımıza çıktığında orotodntik tedavi ile birlikte yapılan cerrahi operasyonlar ile çene kemiklerindeki konum ve şekil bozuklukları tedavi edilebilmektedir. Bu durumda en doğru bilgiyi almak ve problemin cerrahi operasyon ile çözülüp çözülmeyeceğini keşfetmek adına mutlaka ortodonti uzmanlarına başvurulması şarttır.

 

Şeffaf Plaklar

Yeni bir yöntem olarak günümüzde oldukça tercih edilen şeffaf plaklar ile daha estetik ve görünmeyen şekilde diş hareketi sağlamak mümkün olmaktadır. Bu uygulamanın mutlaka ortodonti uzmanı tarafından yapılması çoköenmlidir. 

 

Ortodonti Uzmanı Kimdir?

Diş hekimliğinin bir dalı olarak kabul edilebilecek olan ortodonti, diş yapısı ve çene bozuklukları ile ilgilenirken bu alanda hizmet sunan profesyonellere ortodonti uzmanı adı verilir. Özellikle diş ve çene ve çene eklemi konusundaki yapısal bozuklukları ortadan kaldırmayı hedefleyen ortodonti uzmanı hastanın problemine özel yöntemler geliştirerek tedavi seçeneğini kullanır.

 

Ortodonti Fiyatı

Ortodonti uygulamalarına başvurmak isteyen hemen herkesin kafasındaki soru işaretlerinden biri de ortodonti fiyatı olur. Ancak tedavinin nasıl uygulanacağı ve hangi yöntemlerin tercih edileceğine bağlı olarak fiyatlarda da değişkenlik olabileceğini söyleyebiliriz. Siz de ortodonti alanında yaşadığınız problemleri ortadan kaldırmayı arzu ediyorsanız mutlaka bir uzmana danışarak en doğru bilgileri almayı denemelisiniz. Bu sayede ortodonti fiyatı da sizin için daha makul seviyelerde olacaktır.

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 30 Temmuz 2023 Pazar

Doktorlar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri