Protetik Diş Tedavisi

Protetik Diş Tedavisi

Genel Tanıtım

Bölüm Sekreterliği: 0216 554 15 00 | Dahili: 1900 - 1937

Protetik Diş Tedavisi Bölümü

Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı; dişlerin veya ağız içi çevre dokuların eksiliğinde kaybedilen fonksiyon, konuşma ve estetiğin geri kazandırılmasını hedefleyen diş hekimliği bölümüdür. Protezler temel olarak hareketli protezler, sabit protezler ve implant üstü protezler olarak sınıflandırılabilir.

 

Hareketli Protezler 

Hareketli protezler, çok sayıda diş eksikliği olan ve kayıp diş sayısının sabit protetik restorasyon yapmaya uygun olmadığı ağızlarda; hem dişlerden hem de dişsiz bölgedeki çevre dokulardan destek alınarak yapılan hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir.

  • Kısmi diş eksikliklerinde kroşe ve hassas tutuculara sahip protezlerden yararlanılabilmektedir. 
  • Tam dişsiz hastalarda total protezlerden yararlanılmaktadır. 

 

Sabit Protezler 

Sabit protezler, mevcut dişlerden destek alınarak yapılan bir veya birden fazla diş eksikliğinde uygulanabilen, hekim tarafından dişlere yapıştırılarak sabitlenen, hasta tarafından çıkarılmayan kuron ve köprü protezlerdir. 

  • Fonksiyonel ve estetik ihtiyaca göre farklı materyallerden üretilebilirler.
  • Metal destekli porselen restorasyonlar.
  • Zirkonyum destekli porselen restorasyonlar.
  • Tam porselen restorasyonlar.

 

İmplant Üstü Protezler

Dental implantlar kaybolan doğal dişlerin yerini alarak rutin protetik tedavide gün geçtikçe daha fazla kullanım alanı bulmaktadır. İmplant destekli protezler parsiyel veya tam dişsizlik durumlarında uygulanabilmektedir. İmplant destekli protezler sabit ve hareketli olmak üzere iki gruba ayrılabilir.

İmplant üstü sabit protezler: Bir veya daha fazla implanttan destek alınarak yapılan, yapıştırılarak ya da vidalanarak sabit olarak kullanılan kuron veya köprü protezleridir. Özellikle birkaç diş eksikliklerinde eksik olan bölgeye yerleştirilerek komşu sağlam dişlerin zarar görmesi engellemektedir. Bu protezler metal seramik veya zirkonyumdan yapılabilmektedir.

İmplant üstü hareketli protezler: Tam dişsizlikte çene kemiğine daha sayıda yerleştirilen implantlar ile protezlerin yerinden çıkmasını engel olan protezlerdir. Bu protezler hem implantlar hem de dokular tarafından desteklenmektedir.

 

Lamina Restorasyonlar

Diş hekimliğinde son zamanlarda kullanımı artan ve mükemmel estetik sağlayan porselen lamina restorasyonlar dişlerin sadece ön yüzeylerini örten ince bir tabaka seramik materyalden oluşmaktadır. Diş yüzeyine adeziv tekniklerden yararlanılarak uygulanan ön bölgedeki dişlerin hoş olmayan renk, form, pozisyonlarının değiştirilmesi amacıyla kullanılan estetik restorasyonlardır.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Doktorlar

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hem de Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE