Endokrin Cerrahisi Nedir?

Genel Cerrahi
Endokrin Cerrahisi Nedir?

Endokrin Cerrahisi

Endokrin cerrahisi, vücudun iç salgı bezlerinin, özellikle tiroid, paratiroid, böbreküstü bezleri ve pankreasın ameliyat gerektiren hastalıklarında uygulanan cerrahi tedavileri belirtir.

Endokrin Sistem

Endokrin sistem iç salgı bezlerinin oluşturduğu bir sistemdir. İç salgı bezleri hormon üretimi ve salgısı yapan organlardır. Hormonlar vücudumuzdaki değişik aktiviteleri kontrol ederler. Endokrin sistemi oluşturan salgı bezleri, tiroid, paratiroid, pankreas ve böbreküstü bezleridir. Bu organların yanında hipotalamus, hipofiz bezi, kadınlarda yumurtalıklar, erkeklerde testisler de endokrin organlardır. 

Endokrin Hastalıklar

Endokrin Hastalıklar; arasında en sık görülen tiroid bezi hastalıklarıdır. Guatr, tiroid nodülleri, Graves hastalığı, hipertiroidi, tiroid kanseri gibi durumlar çoğunlukla cerrahi gerektiren hastalıklardır. Ayrıca paratiroid adenomu, paratiroid kanseri, hiperparatiroidi, böbreküstü bezi adenomu, Cushing hastalığı, Conn sendromu, Feokromositoma ve böbreküstü bezi kanserleri de endokrin cerrahisi uzmanlarınca ameliyat edilmektedir. Pankreas bezinde görülen ve endokrin sistemi ilgilendiren bazı hastalıklarda da (insülinoma, glukagonoma, VİPoma) cerrahi uygulanabilmektedir.

Endokrin Cerrahisi;

Tüm branşlarda olduğu gibi deneyim gerektiren bir bölümdür. Özellikle Tiroid ve Paratiroid cerrahisi sırasında ve sonrasında ses kısıklığı, kalsiyum düşüklüğü gibi oluşabilecek komplikasyonlar dikkate alındığında bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılacak ameliyatlar bu riskleri daha düşük düzeylere indirebilecektir.

Tiroid, paratiroid, böbreküstü bezi hastalıklarının; 

Tanı, tedavi ve takip aşamalarının tümünde birçok branşın dahil olduğu konsey toplantıları yapılır ve bu toplantılar sonucunda hastalara özel yaklaşım şekilleri belirlenir. Endokrin Cerrahi Uzmanı'nın yanında Endokrinoloji, Radyoloji, Patoloji ve Nükleer Tıp uzmanlarının ortak verdikleri kararlar ile hastalar takip ve tedavi edilirler. 

Daha detaylı bilgi için Endokrin Cerrahisi tıbbi birim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 05 Mart 2021 Cuma

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri