Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Genel Tanıtım

Bölüm Sekreterliği: 0216 554 15 00 | Dahili: 1453

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) Tıbbi Birimi

Pediatri, bebeklerin, çocukların ve ergenlerin hastalıklarını tedavi eden tıp dalıdır. Yenidoğandan ergenliğe kadar sürece dahil olan herkesi teşhis eder, izler ve tedavi eder. Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü bebek, çocuk ve ergen hastalıklarının tanı, tedavi ve takiplerini alanlarında uzman olan akademik tecrübeli kadrosuyla multidisipliner bir şekilde yürütmektedir. 

Birimimiz gebeliklerinden itibaren anne adaylarını, anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık çalışanları ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastane olarak “Bebek Dostu Hastane” unvanını almıştır. 

 

Sağlıklı Çocuk Takibi 

Bölümümüzde sağlıklı çocukların takipleri üç şekilde yapılmaktadır. Sağlıklı çocuk takibi 0-18 yaş aralığındaki bireylerin kontrol amaçlı gelişim süreçlerinin takip edilmesidir. Diğer takip şeklimiz aşı takvimlerinin zamanında uygulanarak bebeğin bağışıklık sisteminin korunarak hastalıklara karşı direnç kazanmasıdır. Dört yaş sonrası çocuklarımız için check up oluşturduğumuz tarama programları ile de onların yıllık kontrollerini sağlayabiliyoruz.

Sağlıklı bir bebeğin izlenmesi, yenidoğanın birinci ve ikinci haftasında muayene edilmesini ve izlenmesini gerektirir. Daha sonra çocuk ilk altı ay ayda bir kez doktora götürülmelidir. Ayrıca 1-2 yaşlarında hem fiziksel hem de zihinsel gelişim süreçlerinin normal bir şekilde ilerlemesini sağlamak için 3 ayda bir kontrole gitmek önemlidir. Bundan sonra 2 yaşından büyük çocuklar için altı ayda bir kontrol yeterlidir. Genel olarak, izlemenin en büyük yararı, çocukların gelişim süreçlerinin dikkatli bir şekilde izlenmesi yoluyla sorunların erken dönemde saptanıp onları ergenliğe ve yetişkinliğe sağlıklı bir birey olarak girmelerini sağlamaya çalışmaktır. 

Birimimiz; 0-18 yaş aralığında bireylerin Yenidoğan taramalarından (İşitme Tarama Testi -Topuk Kanı - Konjenital Kalp Hastalıkları Taramaları ve ROP Muayenesi gibi) bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemindeki sağlık problemleri, gelişimsel sorunları ile alakalı olarak, her detayda özel bebek hemşiresi ve uzman ekibi, ileri teknoloji laboratuvarları ve görüntüleme merkezi ile çocuklarınızın her adımında sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yanlarında  olmaya devam edecektir.

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları'na Bağlı Alt Rıbbi Birimlerimiz:

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 30 Temmuz 2023 Pazar

Doktorlar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri