Fıtık Cerrahisi
Genel Tanıtım

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı; bağırsağın bir kısmı, karın kaslarındaki zayıf bir noktadan dışarı çıktığında ortaya çıkar.

Ortaya çıkan şişkinlik, özellikle öksürdüğünüzde, eğildiğinizde veya ağır bir nesneyi kaldırdığınızda ağrılı olabilir.

Kasık fıtığı her zaman tehlikeli değildir. Ancak kendi kendine iyileşmez ve yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir. Doktorunuz muhtemelen ağrılı veya büyüyen bir kasık fıtığını düzeltmek için ameliyat önerecektir. Kasık fıtığı onarımı yaygın bir cerrahi işlemdir.

 

Semptomlar

Kasık Fıtığı Belirti ve Semptomları Şunları içerir:

 • Kasık her iki yanındaki bölgede, özellikle öksürdüğünüzde veya zorlandığınızda ayakta iken daha belirgin hale gelen bir şişlik, yanma veya ağrı hissi.
 • Özellikle eğilirken, öksürürken veya kaldırırken kasıklarınızda ağrı veya rahatsızlık.
 • Kasıklarınızda ağır veya sürükleyici bir his.
 • Kasıklarınızda güçsüzlük veya baskı.
 • Bazen, şişlik yapan bağırsak skrotuma indiğinde testislerin etrafında ağrı ve şişlik.

 

Acil Durum Belirtileri

Fıtığı içeri itemezseniz, fıtığın içeriği karın duvarında sıkışabilir. Sıkışan bir fıtık boğulabilir ve bu da sıkışan dokuya giden kan akışını keser. Boğulmuş bir fıtık tedavi edilmezse hayati tehlike oluşturabilir.

 

Boğulmuş Bir Fıtığın Belirtileri ve Semptomları Şunları İçerir:

 • Mide bulantısı, kusma veya her ikisi.
 • Ateş.
 • Hızla yoğunlaşan ani ağrı.
 • Kırmızı, mor veya koyulaşan bir fıtık çıkıntısı.
 • Bağırsaklarınızı hareket ettirememe veya gaz çıkaramama.

 

Ne Zaman Bir Doktora Görünmeli?

Bir fıtık çıkıntısı kırmızı, mor veya koyulaşırsa veya boğulmuş bir fıtığın başka herhangi bir belirti veya semptomunu fark ederseniz hemen yardım isteyin.

Kasık kemiğinizin her iki tarafında kasıklarınızda ağrılı veya belirgin bir şişkinlik varsa doktorunuza görünün. Şişlik, ayakta durduğunuzda daha belirgindir ve genellikle elinizi doğrudan etkilenen bölgenin üzerine koyarsanız hissedebilirsiniz.

 

Nedenleri

Bazı kasık fıtıklarının belirgin bir nedeni yoktur. 

 

Ama şunların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir:

 • Karın içinde artan basınç.
 • Karın duvarında önceden var olan zayıf nokta.
 • Bağırsak hareketleri veya idrara çıkma sırasında zorlanma.
 • Yorucu etkinlik.
 • Gebelik.
 • Kronik öksürme veya hapşırma.

Pek çok insanda kasık fıtığına yol açan karın duvarı zayıflığı, karın zarının (periton) düzgün kapanmadığı doğumda ortaya çıkar. Diğer kasık fıtıkları, yaşlanma, yorucu fiziksel aktivite veya sigaraya eşlik eden öksürük nedeniyle kaslar zayıfladığında veya bozulduğunda yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişir.

Yaşamın ilerleyen dönemlerinde, özellikle bir yaralanma veya karın ameliyatı sonrasında karın duvarında da zayıflıklar ortaya çıkabilir.

Erkeklerde zayıf nokta genellikle spermatik kordun skrotuma girdiği kasık kanalında oluşur. Kadınlarda kasık kanalı, uterusu yerinde tutmaya yardımcı olan bir bağ taşır ve bazen rahimdeki bağ dokusunun kasık kemiğini çevreleyen dokuya bağlandığı yerlerde fıtıklar meydana gelir.

 

Risk Faktörleri

Kasık Fıtığı Gelişmesine Katkıda Bulunan Faktörler Şunları İçerir:

 • Erkek Olmak: Erkeklerin kasık fıtığı geliştirme olasılığı kadınlardan sekiz kat daha fazladır.
 • Yaşlanmak: Yaşlandıkça kaslar zayıflar.
 • Aile Öyküsü: Durumu olan bir ebeveyn veya kardeş gibi yakın bir akrabanız var.
 • Kronik Öksürük: Sigara içmek gibi kronik öksürük.
 • Kronik kabızlık: Kabızlık bağırsak hareketleri sırasında zorlanmaya neden olur.
 • Gebelik: Hamile kalmak karın kaslarını zayıflatabilir ve karnınızın içinde artan basınca neden olabilir.
 • Erken Doğum: Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı.
 • Önceki kasık fıtığı veya fıtık Onarımı: Önceki fıtıklarınız çocuklukta ortaya çıkmış olsa bile, başka bir kasık fıtığı geliştirme riskiniz daha yüksektir.

 

Komplikasyonlar

Kasık Fıtığı Komplikasyonları Şunları İçerir:

 • Çevre Dokulara Baskı: Kasık fıtıklarının çoğu cerrahi olarak tamir edilmezse zamanla büyür. Erkeklerde büyük fıtıklar, skrotuma uzanarak ağrıya ve şişmeye neden olabilir.
 • Hapsedilmiş Fıtık: Fıtık içeriği karın duvarındaki zayıf noktaya sıkışırsa, bağırsakları tıkayarak şiddetli ağrıya, mide bulantısına, kusmaya ve bağırsak hareketine veya gaz geçişine sahip olamamaya neden olabilir.
 • Boğulma: Sıkışmış bir fıtık, bağırsağınızın bir kısmına kan akışını kesebilir. Boğulma, etkilenen bağırsak dokusunun ölümüne yol açabilir. Boğulmuş bir fıtık yaşamı tehdit eder ve acil ameliyat gerektirir.

 

Önleme

Sizi kasık fıtığına yatkın hale getiren doğumsal kusuru önleyemezsiniz. Bununla birlikte, karın kaslarınız ve dokularınız üzerindeki baskıyı azaltabilirsiniz. 

Örneğin:

 • Sağlıklı Kilonuzu Koruyun: Sizin için en iyi egzersiz ve diyet planı hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Yüksek Lifli Yiyecekleri Vurgulayın: Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar, kabızlığı ve zorlamayı önlemeye yardımcı olabilecek lif içerir.
 • Ağır Nesneleri Dikkatlice Kaldırın veya Ağır Kaldırmaktan Kaçının: Ağır bir şey kaldırmanız gerekiyorsa, her zaman dizlerinizden eğilin - belinizden değil.
 • Sigara İçmeyi Bırakın: Pek çok ciddi hastalıktaki rolünün yanı sıra, sigara sıklıkla kasık fıtığına yol açabilen veya bunu şiddetlendirebilen kronik öksürüğe neden olur.

 

Teşhis

Kasık fıtığını teşhis etmek için genellikle gerekli olan tek şey fiziksel bir muayenedir. Doktorunuz kasık bölgesinde bir şişkinlik olup olmadığını kontrol edecektir. Ayakta durmak ve öksürmek fıtığı daha belirgin hale getirebileceğinden; muhtemelen ayağa kalkmanız, öksürmeniz veya ıkınmanız istenecektir.

Teşhis için bazen; doktorunuz karın ultrasonu, BT taraması veya MRI gibi bir görüntüleme testi isteyebilir.

 

Tedavi

Fıtığınız küçükse ve sizi rahatsız etmiyorsa, doktorunuz  beklemeyi önerebilir. Bazen destekleyici bir kiriş takmak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak önce doktorunuza danışın çünkü kirişin uygun şekilde oturması önemlidir. 

Büyüyen veya ağrılı fıtıklar genellikle rahatsızlığı gidermek ve ciddi komplikasyonları önlemek için ameliyat gerektirir.

İki genel fıtık ameliyatı türü vardır: Açık Fıtık Onarımı ve Laparoskopik Onarım.

 

Açık Fıtık Onarımı

Lokal anestezi ve sedasyon veya genel anestezi ile yapılabilecek bu işlemde cerrah kasıkta bir kesi yaparak çıkıntı yapan dokuyu tekrar karnınıza iter. Cerrah daha sonra zayıflamış alanı diker ve genellikle sentetik bir ağ (hernioplasti) ile güçlendirir. Açıklık daha sonra dikişler, zımbalar veya cerrahi tutkalla kapatılır.

Ameliyattan sonra, mümkün olan en kısa sürede hareket etmeye teşvik edileceksiniz, ancak normal aktivitelere devam edebilmeniz için birkaç hafta geçmesi gerekebilir.

 

Laparoskopik Fıtık Onarımı 

Genel anestezi gerektiren bu minimal invaziv prosedürde cerrah, karnınızdaki birkaç küçük kesiden ameliyatı gerçekleştirir. İç organların daha kolay görülmesi için karnınızı şişirmek için gaz kullanılır.

Küçük bir kamera (laparoskop) ile donatılmış küçük bir tüp bir kesiğe yerleştirilir. Cerrah, kamera tarafından yönlendirilerek, sentetik ağ kullanarak fıtığı onarmak için diğer kesilerden küçük aletler sokar.

Laparoskopik onarım yaptıran kişiler, ameliyattan sonra daha az rahatsızlık ve yara izi yaşayabilir ve normal aktivitelere daha hızlı dönebilir. Bununla birlikte, açık cerrahiye göre laparoskopik onarımda fıtık rekürrensi daha fazla olabilir. Laparoskopik işlemde çok deneyimli bir cerrahın olması bu riski azaltabilir.

Laparoskopi, cerrahın daha önce fıtık onarımından kaynaklanan yara dokusundan kaçınmasını sağlar, bu nedenle açık fıtık ameliyatı sonrası fıtıkları tekrarlayan kişiler için iyi bir seçim olabilir. Vücudun her iki tarafında fıtık olan kişiler için de iyi bir seçim olabilir (iki taraflı). Açık ameliyatta olduğu gibi, normal aktivite seviyenize dönmeniz birkaç hafta sürebilir.

 

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 30 Temmuz 2023 Pazar

Doktorlar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri