Skolyoz Nedir?

Skolyoz Nedir?

Skolyoz omurganın S şeklinde eğriliğidir. Önden bakıldığı zaman normalde düz olması gerekirken skolyozda bir eğrilik vardır.

Yandan bakıldığı zaman normal duruşun bozulduğu görülür ki bu ya omurgada düzleşme veya kamburluk şeklindedir.

Çoğunlukla 11-18 yaş aralığında kız çocuklarında görülür, "Adölesan İdiopatik Skolyoz" olarak adlandırılır.

Aile, çocuğu dik durmadığı, otururken yana kaykıldığı veya çanta taşırken eğri taşıdığı şikayetleriyle hekime getirir. Muayenede omuzlarda eşitsizlik, açısı çok değilse belirsiz bir yana eğilme saptanır. Sırtta ve göğüs kafesinde çıkıntılar fark edilir.

Skolyoz Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı röntgen grafisi ile konur. Burada eğriliğin açısı ölçülür. Tomografi veya MR ilk aşamada gerekli değildir.

Röntgende ölçülen açı 0-20 derece arasında ise hastaya sadece belirli peryodlarda gözlem öneririz. 20-40 derece arasında ise özel korseler verilir. 40 dereceden fazlaysa ameliyat kararı alınır.

Skolyoz Sporla Düzelir Mi?

Bu en çok sorulan sorudur. Cevabı hayırdır. Biz yukardaki tedavi planına ek olarak sırt kaslarını geliştirici “yüzme, bisiklet  gibi” spor yapmasını teşvik ederiz ancak bu tedavimizi destek amacıyladır.

Skolyoz Tedavisi

Sonuç olarak skolyoz erken tanı ve tedaviyle çoğunlukla basit bir tedaviyle giderilebilmektedir. Ailenin yukardaki belirtileri gösteren çocukları konusunda hassas olup erken aşamada bir ortopedi uzmanına   getirmesi önemlidir.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 23 Ekim 2021 Cumartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri