ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji
ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?

Ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi (ESWT), yüksek frekanslı ve yüksek basınçlı ses dalgalarının hasarlı dokuya odaklanarak uygulanmasıdır. Daha önce böbrek taşlarını kırmada kullanılan bu teknoloji, daha sonra geliştirilerek ortopedik rahatsızlıklarda da kullanılmaya başlamış ve tedavide ulaştığı başarı sayesinde günümüzde yaygın hale gelmiştir.

 

ESWT (Şok Dalga Tedavisi)’nin Etki Mekanizması Nedir?

ESWT, uygulandığı dokuda mikro-travmalar oluşturur. Bu mikro-travmalar sonucunda dokuda enflamatuar yanıtı başlatarak dokunun kendini onarma mekanizmalarını uyarır.

 

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Topuk dikeni, plantar fasiit, epikondilit, aşil tendiniti, kalsifik tendinit, miyofasyal ağrı sendromu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ESWT, cerrahi tedaviye alternatif olarak kullanılabilen etkili bir tedavi yöntemidir.

 

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nasıl Uygulanır?

ESWT uygulama süresi hastalığa göre 5-20 dk arasında değişebilmektedir. 3 ila 5 seans süren tedavide seanslar 5-7 gün ara ile yapılmaktadır.

 

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Kimlere Uygulanamaz?

Hamilelere, kanser hastalarına, kalp pili olanlara, metabolik kemik rahatsızlığı olanlara, iltihabi durumu, açık yarası veya damar tıkanıklığı olan hastalara ESWT uygulanamaz.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 28 Haziran 2022 Salı

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri