ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji
ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?

Ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi (ESWT), yüksek frekanslı ve yüksek basınçlı ses dalgalarının hasarlı dokuya odaklanarak uygulanmasıdır. Daha önce böbrek taşlarını kırmada kullanılan bu teknoloji, daha sonra geliştirilerek ortopedik rahatsızlıklarda da kullanılmaya başlamış ve tedavide ulaştığı başarı sayesinde günümüzde yaygın hale gelmiştir.

 

ESWT (Şok Dalga Tedavisi)’nin Etki Mekanizması Nedir?

ESWT, uygulandığı dokuda mikro-travmalar oluşturur. Bu mikro-travmalar sonucunda dokuda enflamatuar yanıtı başlatarak dokunun kendini onarma mekanizmalarını uyarır.

 

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Topuk dikeni, plantar fasiit, epikondilit, aşil tendiniti, kalsifik tendinit, miyofasyal ağrı sendromu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ESWT, cerrahi tedaviye alternatif olarak kullanılabilen etkili bir tedavi yöntemidir.

 

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nasıl Uygulanır?

ESWT uygulama süresi hastalığa göre 5-20 dk arasında değişebilmektedir. 3 ila 5 seans süren tedavide seanslar 5-7 gün ara ile yapılmaktadır.

 

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Kimlere Uygulanamaz?

Hamilelere, kanser hastalarına, kalp pili olanlara, metabolik kemik rahatsızlığı olanlara, iltihabi durumu, açık yarası veya damar tıkanıklığı olan hastalara ESWT uygulanamaz.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.
Sosyal Medyada Paylaş:

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hem de Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE