Artroplasti ve Erişkin Rekonstrüktif Cerrahi

Ortopedi ve Travmatoloji
Artroplasti ve Erişkin Rekonstrüktif Cerrahi

Artroplasti ve Erişkin Rekonstrüktif Cerrahi Nedir?

Yaşlı hastalarımızın diz ve kalça artrozu (yaşla birlikte eklemlerden görülen yıpranma ve yaşlanma ile gelişen eklem dejenerasyonu) problemlerini çözmek amacıyla en son cerrahi teknikler yardımıyla Artroplasti ve Erişkin Rekonstrüktif Cerrahi uygulamaları ile diz ve kalça protezleri yapılmaktadır. Ayrıca bu protezlere yönelik gevşeme ve enfeksiyon problemlerinde revizyon cerrahisi uygulanmakta; bu grup hastalarımızın rehabilitasyonu için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü ile ortak çalışmalar yürütülmektedir.

Eklem Protezi (Artroplasti) Nedir?

Kalça ve diz eklemlerinin dejenerasyonu (kireçlenmesi) sonrası hareketler kısıtlanır, şiddetli ağrı oluşur ve giderek hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etliler. Yürüme mesafesi kısalır, uzun süre seyahat edemez, kendi çorabını giyemez, yere çömelemez ve namaz kılamaz.

Oysaki yaşamak, ağrısız hareket demektir!

Bunun için son 40 yıldır uygulanan eklem protezleri, teknolojideki gelişmelere paralel olarak daha da gelişmiş olup, ağrısız ve hareketleri serbest bir eklem oluşturmamıza olanak sağlamaktadır.
Protezler metal ve güçlendirilmiş plastik parçalardan oluşur. Metal parçalar, metalürjideki gelişmeler sonucunda daha da geliştirilmiş ve titanyum gibi hem hafif hem de sağlam ve vücuda uyumlu metaller kullanıma girmiştir. Çimentolu ve çimentosuz tipleri vardır. Çimentolu tipler daha çok osteoporozu olan yaşlı hastalarda tercih edilmektedir.

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 12 Aralık 2019 Perşembe

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri