Multiple Skleroz (MS) ve Beslenme

Nöroloji
Multiple Skleroz (MS) ve Beslenme

Multiple Skleroz (MS) hastalığı merkezi sinir sisteminde (beyin ve omurilik) oluşan iltihabi reaksiyon sonucu sinir lifi ve sinir hücresinde harabiyet oluşturan bağışıklık sisteminin bir hastalığıdır. Dünyada 2.5 milyondan, ülkemizde 50.000'den fazla insanı etkileyen MS hastalığı 20-40 yaş aralığında ve kadınlarda daha sık görülmektedir.

Epidemiyolojik araştırmalar Multiple Skleroz (MS)’de diyet ve beslenmenin hastalığın başlangıcı ve seyrinde önemli etkileri olabileceğini ortaya koymaktadır.

Toplumdaki Multiple Skleroz (MS)’li ve sağlıklı bireyler üzerinde yapılan çalışmalarda Multiple Skleroz (MS) hastalarının daha fazla batı tarzı diyet ile beslendikleri, diyetlerinin hayvansal yağ, tereyağı gibi doymuş yağ içerdiği, şeker, tam yağlı süt ürünleri ve işlenmiş et ağırlıklı, sebze miktarının az ve D vitamin düzeylerinin düşük olduğu gözlenmiştir.

Multiple Skleroz (MS) hastalığında en çok önerilen ve üzerinde konuşulan diyet "Akdeniz" diyetidir. Akdeniz tipi beslenme, temel gıda olarak tam tahıllar, çiğ ve pişmiş olarak yenen sebzeler ve meyveler (taze ve kurutulmuş) dahil olmak üzere bol miktarda bitkisel gıdalardan oluşmaktadır. Baklagiller (mercimek, nohut, fasulye), kuruyemişler (badem, antepfıstığı, fındık ve ceviz), otlar (kekik, biberiye ve fesleğen) ve baharatlar (hindistan cevizi, tarçın ve safran) bol miktarda tüketilmektedir. Balık ve deniz ürünleri sıklıkla kullanılmaktadır. Kırmızı et sık olmamakla birlikte kuzu eti tercih edilmektedir. Süt ürünleri ise ölçülü, genellikle koyun ve keçi sütünden yapılan peynir tüketilmektedir. Tüm yemeklerde ve salatalar sos olarak zeytinyağı kullanılmaktadır.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 19 Haziran 2022 Pazar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri