Palyatif Bakım MerkeziPalyatif Bakım Merkezi
Genel Tanıtım

Palyatif Bakım Nedir?

İlerleyici, ciddi hastalığa sahip bireylerin, başta ağrı olmak üzere, diğer tüm hastalık semptomlarının kontrol edilmesini amaçlayan, hasta ve yakınlarının yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen bir yaklaşımdır.

Dünya nüfusunun giderek yaşlanması, kronik hastalıkların artmasına sebep olmakta ve bu da palyatif bakım hizmetine olan ihtiyacı ve önemi arttırmaktadır.

Palyatif bakım uygulamaları, başlangıçta sadece son dönem kanser hastalarının semptomlarını gidermeye yönelik düşünülmüşse de sonrasında bu durum değişmiş ve tanısı ne olursa olsun, ciddi hastalık sonucunda acı çeken, sıkıntı yaşayan her hastanın sorunlarını öngörüp çözüm üretebilmeyi hedefler hale gelmiştir.

 

Kimler Palyatif Bakım Hizmetinden Fayda Görür?

  • Kanser Hastaları
  • Nörolojik Hastalığı Olan Bireyler (Alzheimer, Parkinson, İnme, ALS…)
  • Organ Yetmezlikleri Olan Hastalar (Karaciğer, Kalp, Akciğer, Böbrek…)
  • Beslenme Yetersizlikleri Olan Hastalar
  • Yatak Yaraları Olan Hastalar

 

Palyatif bakım, bir bakım felsefesidir. Amaç; hasta ve yakınlarının yaşadığı sorunları saptayıp, bu zorlu süreçte öncelikle hastanın ve de çevresindeki bireylerin yaşam konforunu artıracak her türlü katkıyı sunmaktır.  

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 30 Temmuz 2023 Pazar

Doktorlar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri