İnme Merkeziİnme Merkezi

Genel Tanıtım

İnme Merkezimizle; İnme Tedavilerinde Zamana Karşı Olan Yarışınızda 7/24 Yanınızdayız!

Akut inme, kalp hastalıklarından sonra dünya genelinde ikinci gelen ölüm nedenidir. İnme; kan pıhtısının damarı tıkaması (akut iskemik inme) veya kan damarının yırtılması sonucu (akut hemorajik inme) beyne giden kan akımının bozulmasıyla oluşur. Özellikle akut iskemik inme tedavisinde (kan pıhtısı ile tıkanma sonucu oluşan) en önemlisi zaman kaybetmeden tıkanıklığın açılmasıdır.

Akut İnme Geçirildiği Zaman Ne Yapmalıyız?

Akut inme geçirdiğini düşünen hasta veya yakınlarının 112’yi arayarak hemen hastaneye ulaştırılması sağlanmalıdır. Hastanede nöroloji doktoru tarafından değerlendirilen hastaların inme geçirdikleri teyit edilirse en öncelikli beyin kanamasının ekarte edilmesi için beyin tomografinin çekilmesidir. Eğer kanama yoksa pıhtının açılması için tedavi stratejisinin zaman kaybetmeden yapılması gerekmektedir. İnme geçirdiği andan itibaren 4,5 saatten az zaman geçmişse damardan trombolitik (pıhtı açıcı ilaç) verilmesi gerekmektedir. Hem damardan pıhtı açıcı verilemeyen hem de verilen hastaların vakit kaybetmeden inme merkezlerine yönlendirilmesi gerekmektedir.

İnme Merkezinin Önemi Nedir?

İnme merkezlerine ulaştırılabilen hastalara ilk 6 saat içinde anjiografik yöntem ile mekanik trombektomi işlemi (pıhtının çıkarılması) uygulanmalıdır. Bu yöntem inmenin beyinde bırakacağı hasarı azaltması açısından çok önem teşkil etmektedir. Anjiografik yöntem ile pıhtının çıkarılması seçilmiş bazı hastalarda 24 saate kadar uygulanabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Doktorlar

 

Kanser Tarama

Check Up Paketleri
 

Kanser iyileştirebilir bir hastalıktır,
iyileşme oranı kanserin erken teşhisi 
ve tedavisi ile doğru orantılıdır.
 

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Online Hizmetler

İstanbul Başkent Hastanesi
 

Web sitemiz üzerinden online
formları kullanarak tüm taleplerinizi
bize çok kısa sürede iletebilirsiniz.
 

 

DETAYLI İNCELE