İnme Merkeziİnme Merkezi
Genel Tanıtım

İnme Merkezi Nedir?

İnme Tedavilerinde Zamana Karşı Olan Yarışınızda 7/24 Yanınızdayız!

Akut inme, kalp hastalıklarından sonra dünya genelinde ikinci gelen ölüm nedenidir. İnme; kan pıhtısının damarı tıkaması (akut iskemik inme) veya kan damarının yırtılması sonucu (akut hemorajik inme) beyne giden kan akımının bozulmasıyla oluşur. Özellikle akut iskemik inme tedavisinde (kan pıhtısı ile tıkanma sonucu oluşan) en önemlisi zaman kaybetmeden tıkanıklığın açılmasıdır.

 

İnme Merkezi Tanıtım Filmi

İnme Merkezi tanıtım filmimiz buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. >>

 

İnme Merkezinin Önemi Nedir?

İnme merkezlerine ulaştırılabilen hastalara ilk 6 saat içinde anjiografik yöntem ile mekanik trombektomi işlemi (pıhtının çıkarılması) uygulanmalıdır. Bu yöntem inmenin beyinde bırakacağı hasarı azaltması açısından çok önem teşkil etmektedir. Anjiografik yöntem ile pıhtının çıkarılması seçilmiş bazı hastalarda 24 saate kadar uygulanabilmektedir.

 

Akut İnme Geçirildiği Zaman Ne Yapmalıyız?

Akut inme geçirdiğini düşünen hasta veya yakınlarının 112’yi arayarak hemen hastaneye ulaştırılması sağlanmalıdır. Hastanede nöroloji doktoru tarafından değerlendirilen hastaların inme geçirdikleri teyit edilirse en öncelikli beyin kanamasının ekarte edilmesi için beyin tomografinin çekilmesidir. Eğer kanama yoksa pıhtının açılması için tedavi stratejisinin zaman kaybetmeden yapılması gerekmektedir. İnme geçirdiği andan itibaren 4,5 saatten az zaman geçmişse damardan trombolitik (pıhtı açıcı ilaç) verilmesi gerekmektedir. Hem damardan pıhtı açıcı verilemeyen hem de verilen hastaların vakit kaybetmeden inme merkezlerine yönlendirilmesi gerekmektedir.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 30 Temmuz 2023 Pazar

Doktorlar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri