İnme Merkeziİnme Merkezi

Genel Tanıtım

İnme Merkezi Nedir?

İnme Tedavilerinde Zamana Karşı Olan Yarışınızda 7/24 Yanınızdayız!

Akut inme, kalp hastalıklarından sonra dünya genelinde ikinci gelen ölüm nedenidir. İnme; kan pıhtısının damarı tıkaması (akut iskemik inme) veya kan damarının yırtılması sonucu (akut hemorajik inme) beyne giden kan akımının bozulmasıyla oluşur. Özellikle akut iskemik inme tedavisinde (kan pıhtısı ile tıkanma sonucu oluşan) en önemlisi zaman kaybetmeden tıkanıklığın açılmasıdır.

 

İnme Merkezi Tanıtım Filmi

İnme Merkezi tanıtım filmimiz buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. >>

 

İnme Merkezinin Önemi Nedir?

İnme merkezlerine ulaştırılabilen hastalara ilk 6 saat içinde anjiografik yöntem ile mekanik trombektomi işlemi (pıhtının çıkarılması) uygulanmalıdır. Bu yöntem inmenin beyinde bırakacağı hasarı azaltması açısından çok önem teşkil etmektedir. Anjiografik yöntem ile pıhtının çıkarılması seçilmiş bazı hastalarda 24 saate kadar uygulanabilmektedir.

 

Akut İnme Geçirildiği Zaman Ne Yapmalıyız?

Akut inme geçirdiğini düşünen hasta veya yakınlarının 112’yi arayarak hemen hastaneye ulaştırılması sağlanmalıdır. Hastanede nöroloji doktoru tarafından değerlendirilen hastaların inme geçirdikleri teyit edilirse en öncelikli beyin kanamasının ekarte edilmesi için beyin tomografinin çekilmesidir. Eğer kanama yoksa pıhtının açılması için tedavi stratejisinin zaman kaybetmeden yapılması gerekmektedir. İnme geçirdiği andan itibaren 4,5 saatten az zaman geçmişse damardan trombolitik (pıhtı açıcı ilaç) verilmesi gerekmektedir. Hem damardan pıhtı açıcı verilemeyen hem de verilen hastaların vakit kaybetmeden inme merkezlerine yönlendirilmesi gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Doktorlar

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hem de Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE