İnfertilite (Kısırlık) Merkezi

İnfertilite (Kısırlık) Merkezi

Genel Tanıtım

İnfertilite / Subfertilite (Kısırlık)

İnsanların %80-90’lık bir kısmı çocuk isteklerini uygun zamanlama ile haftada 2-3 kez cinsel ilişki ile sağlayabilirken kalan %10-20’lik kısım ise modern tıptan yardım almak koşulu ile bu isteklerini gerçekleştirebilmektedir. Yardım alması gereken kişileri belirlerken kullandığımız tanımlama ise bir sene boyunca korunmasız ilişkiye ragmen gebelik beklentisi gerçekleşmeyen çiftlerdir. Bir çiftin tamamen çocuk yapamayacağına karar veremeyeceğimiz için daha yaygın olarak kullanılmasına ragmen infertilite yerine subfertilite terimi daha uygundur.

Subfertilite bir çift sorunudur ve yaklaşık %55 kadınlar ile ilgili sorunlar ile ilişkili iken %45 civarında erkekler ile ilgili sorunlar öne çıkmaktadır. Bu çiftler ile ilgilenmesi gereken kişiler resmi kurumlarımız tarafından sertifikalandırılmış bu konuda bilgileri tam olan üremeye yardımcı teknikler eğitimi (ÜYTE) almış uzman doktorlardır.

Subfertilite kliniğimizde hastalarımıza yardımcı olabildiğimiz belli başlı konular:

  • Hasta değerlendirme, doğru bilgilendirme ve yönlendirme.
  • Yumurtalık uyarılması ve takibi
  • Aşılama (sperm hazırlanması ve rahmin içerisine verilmesi)
  • Tüp bebek
  • Yumurta saklama (oosit prezervasyonu)

Aşılama

Suni tohumlama olarak da bilinen intrauterin tohumlama (IUI / Aşılama), en erken ve en basit üremeye yardımcı teknolojilerden biridir. IUI, önce hayvanlarda, daha sonra insanlarda uzun bir geçmişe sahiptir. Bu prosedürün hayvanlarda kullanımı, Arapların aygır yetiştirmek için kullandığı on dördüncü yüzyıla kadar uzanmaktadır. Lazarro Spallanzani, 1784 sonlarında köpek yetiştirmek için tekniği kullanan ilk kişi olarak bilinir. 1793'te Londra'da John Hunter, IUI kullanarak başarılı bir insan hamileliği elde ettiği bildirilen ilk kişiydi.

Bu teknikle, eşten alınan sperm, döllenmenin meydana gelme ve hamileliğe yol açma olasılığını artırmak için yumurtlama sırasında kadının rahminin içerisine bir şırınga ile bırakılır. Bu prosedür, iktidarsızlık gibi erkek doğurganlık sorunları olan çiftler için en etkilidir, ancak idiyopatik (bilinmeyen nedenli) infertilite, vajinismus (burada dişi istem dışı vajinasını daraltır) ve spermi reddeden kadın servikal mukusunu tedavi etmek için kullanılır.

Kurumumuzda ÜYTE sertifikalı hekimimiz ve ekibi tarafından başarı ile uygulanan bir yöntemdir. Uygulama sırasında kadın tarafının takipleri başarı ile yapılırken eş zamanlı erkekten de sperm alınarak hazırlaması yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Doktorlar

 

Kanser Tarama

Check Up Paketleri
 

Kanser iyileştirebilir bir hastalıktır,
iyileşme oranı kanserin erken teşhisi 
ve tedavisi ile doğru orantılıdır.
 

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Online Hizmetler

İstanbul Başkent Hastanesi
 

Web sitemiz üzerinden online
formları kullanarak tüm taleplerinizi
bize çok kısa sürede iletebilirsiniz.
 

 

DETAYLI İNCELE