Göz Hastalıkları
Genel Tanıtım

Göz Hastalıkları Bölümü

Göz Kliniğimiz; ön muayene odası, 3 adet poliklinik muayene odası, görme alanı ve Hess perdesinin yapıldığı oda, fundus fotoğrafı, OCT (Optic Kohereans Tomografi), OCTA optic kohereans tomografi anjıografi) fundus flöresein anjiografi ve lazer girişimlerinin yapıldığı odalardan oluşmaktadır. Genel göz hastalıkları muayenesine ilave olarak sistemik hastalıklarda göz tutulumu açısından kontroller yapılmaktadır (Diyabet, Hipertansiyon, Romatizmal Hastalıklar, Nörolojik Hastalıklar gibi). Kornea - kontakt lens, uvea, glokom, katarakt, retina ve şaşılık hastalıklarının tanı ve tedavisi ve az görme rehabilitasyonu da alanında uzman öğretim görevlileri tarafından yapılmaktadır. 

 

Katarakt Ameliyatı

Katarak ameliyatları çoğunlukla local anestezi altında yapılmakta, yaklaşık 30 dk sürmektedir. Katarakt ameliyatlarında fakoemülsifikasyon yöntemi kullanılmaktadır. Tıbben uygun hastalara gözlüğe ihtiyacı azaltmak için özellikli lensler takılabilmektedir. Katarakt ameliyatları sonrası göz içine yerleştirilen mercek zamanla kireçlenebilmektedir. Mercek temizliği  için kliniğimizdeki YAG lazer ile temizlik yapılabilmektedir. 

 

Glokom (Göz Tansiyonu)

Glokom, görme sinirinde geri dönüşümsüz hasara neden olarak körlüğe yol açabilen bir hastalıktır.Glokom teşhis ve tedavisi için kliniğimizde görme alanı, pakimetri, optik kohorens tomografi tetkikleri yapılmakta cerrahi gereken hastalara lazer, trabekülektomi ve şant ameliyatları konusunda uzman doktorumuz tarafından yapılmaktadır.

 

Retina Hastalıkları

Sarı nokta hastalığı, diyabete bağlı göz komplikasyonları, retinanın damar hastalıkları, retina dekolmanı gibi retina hastalıklarının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır. Retinadaki yırtık ve deliklere argon lazer ile tedavisi ile yapıştırma işlemi uygulanmaktadır. Retina hastalıklarının tanısınıda optik koherens tomografi, (OCT) fundus görüntüleme sistemleri, fundus flöresein anjiyografi(FFA)  ve son teknoloji optik koherens tomografi anjiyografi (octa) cihazı ile gözün tüm katmanlarının mikron ölçekte yüksek çözünürlüklü kesitsel görüntüleri elde edilerek hastalarımızın tanı, takip ve tedavileri yapılabilmektedir.

 

Oküloplasti (Göz Estetiği) 

Oküloplasti, göz kapakları, gözyaşı yolları, göz çukuru hastalıkları ile ilgili birimdir. Kliniğimizde;

Göz üst kapağı fazlalıklarının alınması (blefaroplasti) ,üst göz kapağında düşme (pitozis) göz kapaklarında ve kirpiklerde içe dönme (entropiyum) dışa dönme (ektropiyom),göz kapaklarındaki kitle, ben (nevüs), yağ bezesi (ksantelazma), gibi lezyonların alınması; göz kapaklarındaki iltihap, arpacık, şalozyon boşaltılması gibi operasyonlar çoğunlukla lokal  anestezi altında yapılabilmektedir  

 

Pterjium Cerrahisi

Halk arasında ve “kuşkanadı, gözde et büyümesi” olarak bilinen Pterjium; konjonktiva tabakasının kalınlaşıp aşırı damarlanarak gözün saydam tabakasına üzerine ilerleme halidir. Konjonktivanın estetik sorunlara yol açabilecek şekilde genişlemesi ile karakterize bir göz sorunu olarak Pterjum başlarda gözlerde yanma, kanlanma ve gözlerde yabancı cisim varmış hissi verebilir. Tedavi seçenekleri estetik sorunlardan çok görme bozukluğuna göre değerlendirilmelidir. 

 

Uvea Hastalıkları (Üveit)

Göz içi iltihaplarının (enflamasyonlarının) tanı, takip ve tedavileri diğer bölümler ile iş birliği yapılarak multidisipiliner bir yaklaşımla tedavi edilmektedir.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 06 Kasım 2023 Pazartesi

Doktorlar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri