Tromboz Nedir?

Tromboz Nedir?

Tromboz, damarın içerisinde kanın pıhtılaşması ve kalp, akciğer ile en sık olarak da kol ve bacak toplar damarlarında tıkanıklıklara yol açabilmesi olarak tanımlanabilir.

Tromboz yani pıhtı her yaş, ırk ve cinsiyette meydana gelip hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. Ülkemizde ne yazık ki bir yılda 30 bin kişi, dünya genelinde ise 3 milyondan fazla kişi tromboz nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Tromboz toplardamarların herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Derin ven trombozu özellikle bacak toplardamarlarında gelişen şekli ile en sık karşılaşılan tromboz formudur.

Yine akciğere giden damarlarda pıhtılaşma oluşması veya toplar damarlarda oluşan pıhtının koparak akciğere ulaşıp damarı tıkaması (pulmoner emboli) halinde ise pulmoner hipertansiyon gelişebilmektedir ki hem akut hem kronik formları ölümcül olabilmektedir.

Tromboz Nedenleri Arasındaki En Sık Sebepler:

  • Uzun süren hareketsizlik, seyahat ve uçak yolculuklarında bacakların hareketsiz kalması, kadınlarda gebelik ve hormon kullanımı tromboza en çok neden olan durumlar arasında sayılabilir. Diğer sebepleri ise;
  • Uzun süre hastanede kalmak ve geçirilen ciddi enfeksiyonlar
  • Yatakta istirahat veya yolculuk gibi nedenlerle uzun süre hareketsiz kalmak
  • Ailede tromboz geçmişi olması
  • Kanser gibi kronik hastalıklar nedeniyle tedavi almak ve onkolojik yönden takipte olmak olarak özetlenebilir

 

Unutulmamalıdır ki tromboz dünyada en fazla ölüme sebep olan hastalıktır, pıhtı önlenebilir, fark edilebilir, tedavi edilebilir!

Hareketli kalarak ve risk faktörlerinin önceden saptanması ile koruyucu önlemler alınarak tromboz riskini düşürmek mümkündür.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.
Sosyal Medyada Paylaş:

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hem de Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE