Covid-19 Pandemisinde KVC Yaklaşımları

Kalp ve Damar Cerrahisi
Covid-19 Pandemisinde KVC Yaklaşımları

Dünyada ve ülkemizde Covid-19 enfeksiyonu nedeni ile ağır bir tedavi süreci geçiren ve hayatını kaybeden bireylerdeki en sık rastlanan risk faktörü kardiyovasküler hastalıklardır. Özellikle de bu hastalıkların başında koroner kalp hastalığı olarak adlandırılan kalp damarlarının tıkanıklığı ve geçirilen infarktüsler neticesinde gelişen kalp yetmezliği gelmektedir.

Tedavi edilmedikleri halde tek başına ölümcül olabilen bu hastalıkların enfeksiyon geçirilmesi durumunda yapılacak müdahaleler ne yazık ki çoğu zaman başarılı sonuç vermemektedir. Yine ek olarak şah damarı (karotis arter darlığı), ana atar damarları (aortada balonlaşma ve darlıklar) ve toplar damarları (derin ven trombozu ve akciğer embolisi) tutan damar hastalıkları da tedavi edilmedikleri takdirde üzücü sonuçlara neden olabilir.

Pandemi sürecince kardiyovasküler hastalıkları bulunanların, hekimleri ile iletişim içinde bulunması, yeni ortaya çıkan veya süregelen şikayetlerini aktararak, her hastalık için bu dönem için yayınlanmış kılavuzlar rehberliğinde sürecin yönetilmesi çok önemlidir.

Kronikleşen durumların tedavisinde gecikme yaşanması ileride geri dönüşümsüz sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olabilir.  Bu nedenle erken tanı ve tedavi için hekiminizle iletişime geçmek ve ortak kararlar almak sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki şikayetleriniz var ise siz de vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Göğüste sıkışma ve ağrı.
  • Kol ve sırt ağrısı.
  • Nefes darlığı.
  • Bilinç bulanıklığı, baş dönmesi ve bayılma.
  • Kol ve bacaklarda ağrı, renk değişikliği, şişme ve yara.
Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 16 Nisan 2020 Perşembe

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri