Minimal İnvaziv Jinekolojik Cerrahi

Kadın Hastalıkları ve Doğum
Minimal İnvaziv Jinekolojik Cerrahi

Minimal invaziv terimi hastaların tedavisi sırasında kullanılan cerrahi tekniklerin hastalara en az miktarda zarar vermesini tanımlamaktadır. Hastalarımıza ne kadar az zarar vererek onları sağlığına kavuşturursak, bu kişiler ailesine, sevdiklerine ve çalışma ortamlarına daha kısa sürede geri döneceklerdir. Kapalı yöntem diye de adlandırılan yöntemler ile hastaların hastalıklarının bulundukları boşluklara ulaşım için hastalara daha az işlem uygulanmaktadır. Kısaca hasta dostudur denilebilmektedir.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının ilgi alanlarında minimal invaziv cerrahi uygulamalarında iki belirgin yöntem başı çekmektedir. Bunlardan birisi karın boşluğu cerrahilerinde (yumurtalık, rahim, tüpler vb.) laparoskopik yöntem kullanımı iken diğeri ise rahimin içersindeki boşluğu değerlendirirken kullanabileceğimiz histeroskopik yöntem kullanımıdır.   

Laparoskopi: Kelime anlamı olarak laparoskopi karın içerisinin minimal invaziv yöntemler kullanılarak gözlenmesi ve olası diğer operasyonlar için bir alan sağlanması işlemidir. İlk kez 1901 yılında bir köpeğin karın boşluğundaki iç organların boru şeklinde bir aletle incelenmesi için ortaya konan teknik, 1910 yılında İsveçli cerrah Jacobaeus’un bu yöntemi insanlarda uygulaması ile ve laparoskopi terimini ilk defa kullanması ile evrimleşti. Laparaskopinin tedavi edici amaçlı kullanımı, 1970'li yıllarda ilk defa jinekologlar tarafından başlandı. Günümüze kadar gelişen teknoloji ve değişik araçlar ile çok daha güvenli ve hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Kurumumuzda jinekolojik laparoskopi işlemlerinden yumurtalık ve/veya kistleri alınması, rahim alınması, tüpler ile ilgili işlemler başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Histeroskopi: Kelime anlamı olarak histeroskopi rahmin iç duvarının sınırları ile birlikte kapalı yöntemle görüntülenmesidir. Histeroskopi ilk kez 1869 yılında kullanılmış ancak o zamanki teknoloji ve şartların yetersizliği nedeni ile başarılı sonuçlar alınamamıştır. 1970’lerin ikinci yarısından itibaren giderek popülarite kazanmıştır. Son dönemlerde rahim içi patolojilerin anlaşılması ve tedavisinde körlemesine yapılan kürtaja göre büyük üstünlük sağlamıştır.

Kurumumuzda histeroskopinin yaygın şekilde kullanıldığı patolojilerin başında endometrial polipler, yapışıklıklar, kısırlık (infertilite / subfertilite) değerlendirilmesi, rahimdeki perdelerin çıkarılması, anormal uterus kanamalarının değerlendirilemesi gibi hastalıklar gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE