Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası

Göğüs Hastalıkları
Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası

Tüberküloz (Verem), bilinen en eski hastalıklardan biridir. Mısır mumyalarında tüberküloz hastalığı bulguları saptanmıştır. Antik Yunan döneminde tüberküloz hastalığı olduğu anlaşılan belirti ve bulgular, Hipokrat tarafından bildirilmiştir. Ortaçağ’da Avrupa’da büyük salgınlar görülmüştür. Bu nedenle hastalığa ‘Büyük Beyaz Veba’ denilmiştir.

Tüberküloz mikrobu ilk defa 1882 yılında Alman bilim adamı Robert Koch tarafından keşfedilmiştir. Bu tarihten sonra tüberkülozun bulaşıcı bir hastalık olduğu net olarak anlaşılmıştır. Tüberküloz hastalığı günümüzde dünya’da yaygın bir hastalık olarak görülmeye devam etmektedir. 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre (DSÖ) yaklaşık 10 milyon yeni tüberküloz hastası görülmüştür. Bu hastaların yaklaşık 1 milyon 400 bini yaşamını yitirmiştir. Türkiye’de tüberküloz hasta sayısı 2019'da 11 bin 401'e, 2020'de ise 8 bin 925'e düşmüştür.

Tüberküloz hastalarında uzun süren öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, kilo kaybı, iştahsızlık, gece terlemesi, göğüs ağrısı gibi şikayetler görülmektedir. Tüberküloz hastalığı tedavi edilmezse ölümcül olabilir. 1940’lı yıllara kadar tüberküloz hastalarının tedavisinde nispeten zorluklar yaşanmıştır. 1944 yılında tüberküloz tedavisinde etkili ilk ilaç bulunmuş ve sonrasında yeni ilaçlar geliştirilmiştir. Günümüzde Tüberküloz hastalarının büyük çoğunluğunun tedavi edilebilmesi mümkündür. Ancak Tüberküloz tedavisi uzun soluklu bir tedavi olup hastaların ilaçlarını düzenli kullanması gereklidir.

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.
Sosyal Medyada Paylaş:

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hem de Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE