Lateks Alerjisi

Lateks AlerjisiLateks Alerjisi Nedir?

Lateks alerjisinin hafif belirtilerinde tedavi olarak antihistaminikler ve kortizon içeren ilaçlar kullanılırken ağır vakalarda ya da acil durumlarda adrenalin kullanılması gerekir.

Lateks, kauçuk ağacının sütlü özütünden elde edilir. Bu maddeden yapılmış olan ürünlere karşı gelişen alerjik reaksiyonlara “lateks alerjisi” denir.

Lateksten yapılan başlıca ürünler; lastik ayakkabı, araba-bisiklet tekerleği, dalgıç giysisi, balon, emzik, biberon, oyuncak, bulaşık eldiveni, kondom, tıbbi-cerrahi malzemeler (muhtelif tüpler, şırıngalar, maskeler, sondalar vb.)

Lateks alerjisinde belirtiler bağışıklık yanıtına bağlı olarak ortaya çıkar. Temasa bağlı tahriş (iritasyon) neticesinde gelişen belirtiler gerçek alerji değildir.

Lateks Alerjisi Başlıca Belirtileri

  • Kaşıntı
  • Kızarıklık
  • Kurdeşen
  • Hapşırma
  • Burun akıntısı
  • Gözlerde kaşıntı ve sulanma
  • Boğazda gıcık hissi
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Anafilaksi

Belirtiler lateks içeren ürüne temas ettikten sonra (eldivenin giyilmesi) veya havada asılı parçacıkları soluduktan sonra (eldivenin çıkarılması) ortaya çıkar. Belirtilerin şiddeti maruz kalınan lateks miktarına ve bireysel hassasiyete bağlıdır.

Bu belirtilerin görüldüğü hastalıklar; kurdeşen, alerjik rinit, astım ve anafilaksidir.

Lateks Alerjisi Tanı

Hastalığın belirtileri, fizik muayene bulguları, deri testleri (delme, yama) ve kanda latekse özgü antikor tayini ile tanı koyulur.

Lateks Alerjisi Risk Altında Olanlar

Lateksli ürünlerin sık kullanılmasına bağlı olarak; sağlık çalışanları, spina bifida veya idrar yolu anormallikleri ile doğan çocuklar, birden fazla ameliyat geçiren ya da tıbbi işleme maruz kalanlar, kauçuk sanayisinde çalışanlar, alerji öyküsü olanlarda alerji gelişme riski yüksektir!

Lateks - Meyve Sendromu Nedir?

Lateks ile bazı meyveler (avokado, muz, kestane, kivi, şeftali) arasında yapısal benzerlik bulunmaktadır. O nedenle lateks alerjisi olanlarda bu meyvelerin yenmesi ağız, dil ve dudaklarda kaşıntı, şişlik ve ses kısıklığı ile karakterize bir hastalık tablosu geliştirir. Buna lateks-meyve sendromu denir.

Lateks - Meyve Sendromu Korunma

Lateks içeren ürünlerden uzak durulmalı. Çapraz reaksiyon veren meyveler yenmemelidir!

Önceden lateks alerjisine bağlı şiddetli reaksiyon geçirmiş olan hastalara acil durumlarda kullanmaları için adrenalin otoenjektörü reçete edilmelidir!...

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE