Ortodontik Muayene Nedir?

Ağız ve Diş Sağlığı
Ortodontik Muayene Nedir?

Ortodontik Muayene Nedir? Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocukların diş yapıları ve çene özelliklerinin kontrol edildiği ortodontik muayene çocuk sağlığı için olmazsa olmazdır. Ortodontik muayenenin süt dişi düşme yaşı olan ortalama 6 yaş civarında gerçekleştirilmesi önerilir. Herhangi bir bozukluk teşhisinde hemen müdahale imkânı sunan bu dönem, çocuklarınızın ciddi sorunlarla karşılaşmaması adına önemlidir.

Ortodontik Tedavide Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

Dişler ile ilgili yaşanan problemlerde ortodontik tedavi için bir yaş sınırlaması olmasa da çene yapısındaki sorunlar için yaşa dikkat edilir. Çenenin önde veya geride olması gibi çok ciddi problemlerde erken dönemde mutlaka ortodontik tedavi için başvurulmalıdır. Aksi takdirde gelişim tamamlandıktan sonraki iskeletsel bozuklukların tedavisinde ortognatik cerrahi adı verilen işlemlerin tercih edilmesi gerekir.

Ortodontik Problemler Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Dişlerde görülen yapısal bozuklukları tedavi edilmemesi uzun vadede dişlerin iyi temizlenmemesine ve çürüklerin baş göstermesine neden olur. Ciddi diş kayıpları anlamına gelecek olan bu durumun yanı sıra çene bozukluklarında da yapısal sorunların daha karmaşık hale gelmesi durumu görülecektir. Bu nedenle ortodontik problemlerin tedavi edilmesi şarttır.

Kimler Diş Teli Taktırabilir?

Diş, çene ve çene eklemi bozuklukları açısından tedavi ihtiyacı olan herkes ortodontik tedavi görebilir. Orotodntik tedavi için bir yaş sınırı yoktur. 

Diş Teli Acıtır Mı?

Diş teli takılması genel anlamda ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Ancak bazı hastalarda ve ağrı hissi ortaya çıkardığını ifade etmek gerekir. Maksimum 2-3 gün süren bu durum sonrasında kalıcı bir etkiden söz etmek mümkün olmayacaktır.

Diş Teli Çıkarıldıktan Sonra Ekstra Bir Uygulamaya Gerek Var Mı?

Diş teli çıkarıldıktan sonra retainer adı verilen pekiştirme plaklarının kullanılması gerekir. Aksi takdirde dişlerinizin eski formuna dönmesi muhtemel olacaktır.

Diş Teli Fiyatı Ne Kadardır?

Çocuklarınızın veya kendi dişlerinizin daha düzenli bir yapıda olmasını istiyorsanız diş teli uygulamasına başvurmanız gerekir. Bu durumda gündeme gelen fiyatların ortodonti uzmanları tarafından belirleneceğini bilmelisiniz. Çünkü her hastanın durumu kendine has olduğundan fiyatlar konusunda farklılıklar ortaya çıkması muhtemeldir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE