Psikoloji
Genel Tanıtım

Psikolog Ne Yapar?

Kişinin yaşadığı ruhsal sorunlarda duygu, düşünce, davranış döngüsünü anlamaya çalışıp korucuyu ve iyileştirici psikolojik müdahalelerle sorunun derinleşmesinin önüne geçer, sorunun giderilmesini sağlamayı hedefler ve kişinin yaşam kalitesinin artmasına katkı sunar. Kişiyi daha iyi anlamak ve tanımak için tarama testleri uygular. Psikolog bu çalışmaları bireysel ya da grupla yapabilir.

 

Ne Zaman Psikolojik Destek Gerekir?

Zihinsel sağlık sorunları, yerleşik düşünceler ya da günlük yaşamın getirdiği zorluklar nedeniyle yoğun ve/veya sürekli olarak kaygı, üzüntü ya da öfke duyguları varsa, kişi kendisiyle, ailesiyle veya çevresiyle uyum, ilişki problemleri yaşıyorsa, kendini doğru ortaya koymak, potansiyelini keşfetmek istiyor ve bunları gerçekleştirmek için bir uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsa destek alabilir.

 

Hangi Alanlarda Psikolojik Hizmet Veriyoruz?

Destek verdiğimiz alanlar arasında depresyon bozuklukları, panik bozukluğu, yaygın kaygı bozukluğu, sosyal fobi, özgün fobiler, takıntı / zorlantı bozukluğu, beden algısı bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, bedensel belirti bozuklukları, yeme bozuklukları, uyku-uyanıklık bozuklukları, öfke bozukluğu, stres yönetimi, kumar oynama bozukluğu, kişilik bozuklukları ve diğer bireysel danışmalar sayılabilir.

 

Sağlık Psikolojisi Nedir?

Sağlık psikolojisi, psikolojik faktörlerin sağlık ve hastalık üzerindeki etkisini inceleyip kişilerin sağlıklı kalmasına, hasta oluşlarına nasıl etki ettiğini ve hastalığa tepkilerine nasıl yansıdığını araştıran psikolojinin bir alt alanıdır.

Psikoloji birimi olarak hastalıkların gelişmesi ve sürmesinde fizyoloji ve psikoloji arasındaki etkileşimi dikkate alarak hastalarımızın psikolojik süreçlerini takip ediyor, hastalıkların önlenmesi, hastalık sürecine uyum gösterilmesi ve hastalıkla baş edilebilmesi için bireysel ya da grup terapileri ile hastaların yaşam kalitelerinin artırılmasını hedefliyoruz.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 30 Temmuz 2023 Pazar

Doktorlar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri