Patoloji
Genel Tanıtım

Bölüm Sekreterliği: 0216 554 15 00 | Dahili: 1400

Patoloji Nedir?

Başkent Üniversitesi İstanbul Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi patoloji ana bilim dalının temel hizmet politikası, modern donanımı ve dinamik kadrosu ile en kısa sürede ve en güvenilir hizmeti vermektir. Bu hizmeti sağlarken sadece kurum içi değil kurum dışı taleplerinde aynı süre ve titizlikle karşılanmasına özen gösterilir. Günün her saatinde, her türlü intraoperatif konsültasyon hizmeti ‘frozen’ verilebilir; yani ameliyat sırasında cerrah tarafından şüpheli görülen dokular Patoloji uzmanları tarafından 10 dakika içinde özel bir teknikle değerlendirebilmektedir.

 

Patoloji Tanı Testleri

Tanı ve tedavi için gerekli olan histokimyasal boyama yöntemleri ve immunohistokimyasal yöntem, 100 kadar antikor ile paneller halinde acil durumlarda standardize edilmiş otomatik olarak uygulanabilmektedir. Tümörün primer odağı, tümör sınıflaması, proliferasyon indeksi ve prognoz belirleyiciler gibi hastanın tanısını kesinleştirecek ve tedavisini yönlendirebilecek unsurlar belirlenebilmektedir. Tanısal amaçlı histokimyasal ve immünhistokimyasal boya tekniklerinin yanı sıra immunfloresan çalışmaları yapılırken, tam otomatizasyon ile istekler günlük olarak çalışılabilir.

 

Patoloji Raporu

Patoloji Kliniği’ne getirilen dokular / organlar rapor çıktıktan 30 gün sonrasına kadar, bunlardan hazırlanan parafin bloklar, preparatlar ve raporlar ise sınırsız süre saklanmaktadır. Saklanan doku / organ, parafin blok ve preparatlar hastanın tedavisi için gerekli olduğunda bunlar kayıt tutularak hastaya verilmektedir. Biyopsi örnekleri niteliklerine göre 1-4 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır.

 

Sitopatoloji Laboratuvarı

Sitopatoloji Laboratuvarı’nda "konvansiyonel" sitoloji yöntem kullanılarak örnekler değerlendirilebilmekte ve gerektiğinde immunsitokimyasal çalışmalar yapılabilimektedir. Hastanemizin girişimsel işlem yapan bölümleri tarafından hastalarımızdan tanısal amaçlı örnek alındığı sırada, ihtiyaç belirtildiğinde, hasta başı örnek yeterliği değerlendirmesi uzman Patologlar tarafından yapılmaktadır.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 30 Temmuz 2023 Pazar

Doktorlar

Uzm. Dr. Gülbin ORAN
Uzm. Dr. Gülbin ORAN

Görev Aldığı Merkez
Altunizade Hastanesi
Tıbbi İlgi Alanları
Uzm. Dr. Saime RAMADAN
Uzm. Dr. Saime RAMADAN

Görev Aldığı Merkez
Altunizade Hastanesi
Tıbbi İlgi Alanları

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri