Göğüs Cerrahisi

Genel Tanıtım

Bölüm Sekreterliği: 0216 554 15 00 | Dahili: 1024 - 1026

AKCİĞER KANSERİ

Akciğer kanseri tedavisinde ilk seçenek cerrahidir. Artık günümüzde minimal invaziv cerrahi dediğimiz kapalı (endoskopik) ameliyatlar uygulanmaktadır.

PNÖMOTORAKS

Pnömotoraks, plevral aralıkta hava birikmesi ve bunun sonucunda akciğerlerde kollaps ve (çökme) meydana gelmesidir.

AKCİĞERLERDE NODÜL

Akciğerde yerleşen çapı 3cm’den küçük olan geçirilmiş enfeksiyon sonrası kalan bir sekel, iyi huylu bir akciğer tümörü veya akciğer kanseri ya da başka bir organ kanserinin akciğere yayılması ile ortaya çıkan lezyonlardır. Halk arasında “akciğerde leke” şeklinde de tanımlanırlar.

YEMEK BORUSU KANSERİ

Yemek borusu kanseri yöresel beslenme alışkanlıklarına göre coğrafi dağılım farkı en yüksek olan kanserlerden birisidir. Farklı bölgelerde yemek borusu kanseri sıklığı artış göstermektedir. İçinde ülkemizin (özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi) de yer aldığı Orta Doğu’da ve Uzak Doğu’da yüksek sıklıklar bildirilmektedir. Beslenme ve sosyal bazı alışkanlıkların yemek borusu kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir.

GÖĞÜS DUVARI DEFORMİTELERİ

Kaburgaların kıkırdak kısımlarında doğumsal bozukluk sonucu göğüs kemiği öne doğru çıkabilir (güvercin göğsü – pectuscarinatum) veya içe doğru çökebilir (pectusexcavatum – kunduracı göğsü). Çocuklar büyüdükçe bu durum daha da belirgin hale gelir (Resim 2). Genellikle organik bir bozukluk yaratmaz. Ancak, psikolojik olarak çocuğun gelişiminde zararı olabilir.

AKCİĞER METASTAZLARINDA CERRAHİ

Akciğer metastazlarının tedavisinde cerrahi her zaman ilk seçenek olmalıdır, çünkü metastatik kitlelerin tamamen çıkarılması ve geride metastatik kitle kalmaması çoğu kez tam kür sağlamaktadır.

MEDİASTEN TÜMÖR VE KİSTLERİ (TİMOMA)

Göğüs boşluğu içerisinde önde göğüs kemiğinin arka yüzü, arkada omurgalar, yanlarda akciğerler ile sınırlanan bölgedir.

PLEVRAL EFÜZYON AKCİĞERDE SU TOPLAMASI

Akciğer ya da akciğer dışı hastalıkların plevrayı etkilemeleri ile ortaya çıkan en sık durum plevrada sıvı birikimi, yani plevral efüzyondur.

MEZOTELYOMA TEDAVİSİ

Akciğer zarının (plevra) kötü huylu tümörleridir. Genellikle asbestve erionit denilen maddelere uzun yıllar maruz kalmış olan kişilerde ortaya çıkar.

BRONŞEKTAZİ TEDAVİSİ

Bronşektazi; bronşların duvarında oluşan hasar sonrasında bronşların kalıcı olarak genişlemesidir.

AMFİZEM TEDAVİSİ

Amfizem, akciğer dokusunun, ileri hava yollarının anormal ve kalıcı genişlemesi ile ortaya çıkan, kronik hava yolu hastalığıdır.

AKCİĞER HİDATİK KİSTLERİ TEDAVİSİ

E.Granulosus denilen bir parazit tarafından vücudun çeşitli organlarında oluşturulan kistlerin görüldüğü bir hastalıktır.

DİYAFRAM CERRAHİSİ

Diyaframda, fıtıklaşma, felç (paralizi), yükselme (elevasyon), travmaya bağlı yırtılma veya tümör ortaya çıktığında ameliyat ile tedavi edilmesi gerekebilir.

TORASİK OUTLET SENDROMU

Torasik Outlet Sendromu fizik muayene bulgularının yanı sıra, tomografi ve MR gibi filmler ve EMG gibi sinir ileti hızlarının ölçümleri ile teşhis edilir.

AŞIRI TERLEME (REGİONAL HİPERHİDROSİS)

Terleme, vücudun normal sıcaklığını ayarlamak için uyguladığı bir mekanizmadır.

ÖZAFAGUS (YEMEK BORUSU) KANSERİ

Yemek borusu ağızdan başlayıp midede sonlanan kastan yapılmış özel bir tüptür. Görevi yutulan gıda ve içecekleri mideye ulaştırmaktır. Günümüzdeki birçok kanser türü gibi yemek borusu kanseri de çevresel etkenlerle yakından ilişkilidir. Bunların başında sigara içmek yer alır. Bu özellikle yanında alkol alınması yemek borusu kanser riskini artırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Doktorlar

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE