Hidrosel Nedir?

Üroloji
Hidrosel Nedir?

Hidrosel Tanımı

Hidrosel, halk arasında su fıtığı olarak da bilinen; testis torbasında (skrotum) sıvı birikmesi ile karakterize edilen bir erkek hastalığıdır. Normalde skrotumda bulunan zarlar arasındaki sıvı dengesizliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Hidrosel genellikle ağrısız bir durumdur, ancak skrotumun bir veya her iki tarafında şişme ve genişleme meydana gelir. 

Hidrosel sıklıkla doğuştan olabilen bir sorundur. Bebeklerde hidrosel genellikle doğum sırasında veya sonrasında gelişen ve genellikle 6 ay içinde düzelen bir durumdur. Ancak bazı durumlarda erişkinlerde de hidrosel gelişebilir veya ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde hidrosel travma, enfeksiyon, skrotum iltihabı veya testis tümörü gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Bu koşullar sıvı üretimini artırabilir veya skrotal zarlar tarafından sıvı emilimini önleyebilir. 

 

Hidrosel Belirtileri

Hidrosel genellikle ağrısızdır, ancak skrotumda şişlik ve ağırlık gibi hissedilebilir. Genellikle fizik muayene ile teşhis edilebilir. Bazen bu durum, özellikle testis kisti veya skrotumdaki testis kanseri gibi durumlarla karıştırılabilir. Bundan dolayı doktorunuz, fiziksel muayene dışında sizden ilave tetkik ve tahliller isteyebilir.

 

Hidrosel Tedavisi

Tedavi genellikle hidrosel semptomları rahatsız edici ya da estetik açıdan rahatsız edici olursa müdahale edilir. Yetişkinlerde hidrosel genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Cerrahi işlem sırasında fazla sıvı alınır ve hidroselin nedenine bağlı olarak zarlar çıkarılabilir veya onarılabilir. Doğuştan hidrosefalinin ardından genellikle takip ve kendiliğinden iyileşme beklenir.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 08 Temmuz 2023 Cumartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri