Kadın Kalp Sağlığı

Kardiyoloji
Kadın Kalp Sağlığı

Ani kadın ölümünün 2/3’ünde neden altta yatan tanı konulmamış kalp damar hastalığıdır ve ülkemizde 65 yaş üstü kadınlarda kalp damar hastalığı sıklığı %28 olarak rapor edilmiştir. Kalp hastalığı için en önemli risk faktörleri sigara içimi, hipertansiyon, kan yağlarının yüksekliği, şeker hastalığı, kötü beslenme, sedanter yaşam ve obezitedir. Menapoz sonrası risk hızla artmaktadır. Bunun dışında gebelik tansiyonu, gebelik şeker hastalığı, bazı romatizmal hastalıklar, polikistik over sendromu, psikososyal faktörler, istismara maruz kalmak da kadına özgü kalp damar hastalığı risk faktörleri olarak sınıflandırılmıştır.

Ülkemizde hipertansiyon, obezite, insulin direnci, bazı tip kan yağlarının yüksekliği kadınlarda daha sık gözlenmektedir. Yine sigara içiminin kadınlarda gittikçe arttığı bilinmektedir. Gebelikte tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığı yaşayan kadınlarımız ise bilgi eksikliği nedeniyle orta-uzun vadede takipsiz kalmakta bu da kalp hastalığı riskini arttırmaktadır. 

Unutulmamalıdır ki kardiyovasküler sağlık için değiştirilebilir risk faktörlerinin tanısı ve kontrolü çok önemlidir. Kalp damar hastalığının önlenmesinde geleneksel risk faktörleri yanında kadına özgü risk faktörlerinin de değerlendirerek kadınlarımızın yaşam kalitesi ve süresini arttırmak için güçlü kadromuzla yanınızdayız. Siz de en azından dünya kadınlar gününde kontrollerinizi aksatmayın.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 07 Mart 2021 Pazar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri