Bel Ağrısı “Multipl Myelom” Habercisi Olabilir

Hematoloji
Bel Ağrısı “Multipl Myelom” Habercisi Olabilir

Orta ve ileri yaşta ortaya çıkan bel ağrıları her zaman mekanik nedenli olmayabilir. Genel olarak toplumda ağır kaldırma ya da ters hareket sonrası ortaya çıktığı kabul edilerek sıklıkla ihmal edilmekte ve sıradan ağrı kesiciler kullanılarak hastalar tarafından önemsenmemektedir. Halbuki sadece basit bir bel ağrısı ciddi bir kan hastalığı olan “Multıpl Myelom”un habercisi olabilir.

Aslında bir çeşit kemik iliği kanseri olan Myelom ikinci sıklıkta görülen kemik iliği kanseridir. Tedavilerinde ortaya çıkan gelişmeler hastaların yaşam süreleri ve yaşam kaliteleri açısından büyük ilerlemeler sağlamıştır. Ancak zamanında müdahale edilmediği zaman tedavisi çok zorlaşarak sonunda kalıcı sakatlıklara neden olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle birinci basamak sağlık merkezlerinde de kolaylıkla gözden kaçabileceği göz önünde bulundurulmalı, dolayısıyla orta ve ileri yaştaki her bel ağrısı uzman hekimler tarafından değerlendirilmelidir.

Gerekli vakaların Hematoloji uzman hekimlerine yönlendirmesiyle hastaların yaşam konforu ve yaşam süresinin artacağı unutulmamalıdır. Bel ağrılarınızı ihmal etmeyin uzman hekime müracaat edin.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 11 Aralık 2021 Cumartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri