Platelet (Trombosit) Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma (PRP) Uygulaması

Dermatoloji (Cildiye)
Platelet (Trombosit) Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma (PRP) Uygulaması

PRP uygulaması, kişiden alınan venöz (toplardamar) kanın özel bir tüpe konulup ayrıştırılması ile elde edile “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma”nın (PRP) özel bir işlemle aynı kişiye uygulanmasıdır.

Plateletler (trombositler) vücumuzda hasar gören dokuların onarımını ve doğal haline dönmelerini sağlamak için gerekli büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir.

Vücudumuzda herhangi bir doku hasarı oluştuğunda kan dolaşımı yardımıyla bu dokuya toplanan trombositler (yani plateletler) bir tür onarım süreci başlatırlar.

PRP uygulamasında amaç, hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınacak miktardan daha fazla sayıda platelet verilmesidir, çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2-4 kez daha fazladır. Bu uygulama sonucu hasarlı dokunun onarımı da hızlı ve güçlü bir şekilde başlamaktadır.

Deri yaşlanması, aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerin kaybolması şeklindedir.

Deri gençleştirilmesinde de vücudun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarının benzerini yapmak son derece mantıklı gözükmektedir. Örneğin lazer, peeling (soyma) gibi yöntemlerle deriye hafif bir hasar verilir, bu hasarlanmış deriyi iyileştirmek için tetikleyici bir unsur olarak PRP’yi kullanırız, büyüme faktörleri bu hasar sonrasında salınır ve süreci başlatırlar; bu şekilde hem yüzeyel deri yani epidermis uyarılmış olur hem de derinin alt tabakasında da onarım süreci başlatılmış olur.

Benzer şekilde dermokozmetik ürünler yoluyla da bu büyüme faktörlerini veya derimizi yeniden yapılandıran birtakım maddelerin deride iyileşme sürecine katkı sağlamasını hedefleriz.

PRP yöntemi cilt gençleştirme, yara iyileşmesi, saç dökülmeleri ve sivilce izi tedavilerinde kullanılmaktadır.

Tedavi için her bir bölge için, hastadan yaklaşık 5-10 cc kan alınır. Özel bir tüpte santrifüj edilir. Bu işlem sonucu plazma içinde normalden daha fazla miktarda trombosit birikmiş olur. Trombositten zenginleştirilmiş bu plazma, aynı kişiye enjeksiyon yoluyla verilir. Kişinin kendi kan ürünü kullanıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmez. Uygulama genelde  4-6 hafta arayla 3-4 ya da gereğine göre daha fazla seans yapılmaktadır. Bilimsel dayanağı olan tescilli ve tıbbi gereç sertifikasına sahip ürünlerle yapılan işlemler sonucunda klinik anlamda yeterli ve iyileştirici sonuçlar elde edilmektedir. Günümüzde PRP sadece Estetik Dermatolojinin birçok alanı dışında bazı dermatozların iyileştirilmesinde, kombine tedavilerde ve ortopedi, fizik tedavi rehabilitasyon, diş hekimliği gibi tıbbın birçok branşında kullanılmaktadır.

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 12 Aralık 2019 Perşembe

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri