Riskli Bebek İzlemi

Riskli Bebek Nedir?

Yenidoğan döneminde fiziksel, nörolojik ve bilişsel gelişimi etkileyebilecek hastalıklar (erken doğum, doğumda oksijensiz kalma vb.) nedeniyle tedavi görmüş bebeklerdir.

Riskli bebekler hangi bölümde takip edilir?

Riskli bebeklerin takibinin yönetimi neonatoloji uzmanının bulunduğu riskli bebek polikliniği tarafından yapılır. Çocuk nöroloji, çocuk gelişim, fizik tedavi ve hastalıklara göre ek takip gerektirecek bölüm bilgileri riskli bebek polikliniğinde toplanır ve  tedavi yönetimi yapılır.

Takip Sıklığı Ne Olmalıdır?

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburcu olduktan sonra ilk 1 hafta içinde, 1.ayda, 2.ayda, 3.ayda, 6.ayda, 9.ayda, 12. Ayda, 18.ayda, 24.ayda, 30.ayda, 36.ayda neonatoloji uzmanı tarafından riskli bebek polikliniğinde kontrolü yapılmalıdır. Takipte sorun saptandığı takdirde 7 gün-15 günde bir kontrol edilmesi gerekebilir.

Riskli Bebekler Hangi Açıdan Takip Edilmelidir?

Boy, kilo, baş çevresi gibi fiziksel parametrelerin takibi; kas gücü, başını tutma, desteksiz oturma gibi nörolojik gelişim açısından takibi; bilişsel fonksiyonların takibi (gelişim testleri).

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 14 Eylül 2020 Pazartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri