Çocuk Yolcu Güvenliği

Çocuk Yolcu Güvenliği ve Çocuk Araba Koltukları

Ebeveyn olarak sahip olduğunuz en önemli görevlerden biri, çocuğunuzun araç içinde güvenliğinden emin olmanız. Bebek ve çocuklar için araba koltukları, trafik kazalarından kaynaklanan yaralanma ve ölümleri azaltmak için hayati önem taşımaktadır. Oto koltuğunun amacı, kaza anında bebeğinizi darbelerden korumaktır.  Doğumdan sonra bebeğinizi eve getirirken oto koltuğunu kullanmaya başlamalısınız. 9. Ayın sonunda bebekler dik konumda, kendi aylarına uygun oto koltuklarında seyahat edebilirler. İnternetten yapılabilecek bir araştırma ile en yeni modeller ve güvenlik puanları ile ilgili bir karşılaştırma yapılabilir.

Ancak piyasada pek çok farklı koltuğu var ve seçim yapmak ebeveynler için bunaltıcı olabiliyor. 

Araba güvenlik koltuklarının hepsi aynı değildir. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu koltuk tipi, çocuğunuzun yaşı, boyu ve gelişimsel ihtiyaçları dahil olmak üzere birçok şeye bağlıdır. Bu nedenle, koltuğu her taktığınızda araç kullanım kılavuzunu ve araç güvenlik koltuğu kılavuzunu okumak önemlidir. 

 

Çocuk Yolcu Güvenliği Konusunda Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar: 

İlk 4 yaşta çocukla yüz yüze seyahat etmemize olanak sağlayan araba güvenlik koltukları tercih etmeliyiz. Yüz yüze seyahati, 4 yaştan sonra da mümkün olduğu kadar uzun süre sürdürmeliyiz. 

4-8 yaş arasında çocuk öne bakan koltukta seyahat edebilir. Kilo, boy ve yaş olarak araba koltuğunun üst limitlerini aşmış olursa emniyet kemerine geçebiliriz. Emniyet kemerinin çocuğu tam kavraması için kemer konumlandırmalı yükseltici koltuklar kullanılmalı. 

13 yaşından küçük tüm çocuklar araçların arka koltuklarında yolculuk etmeli. 

Her geçişin, korumada bir miktar azalma ile ilişkili olduğuna dikkat etmek önemlidir; bu nedenle, ebeveynler bu geçişleri mümkün olduğu kadar uzun süre ertelemeliler.

 

Çocuk Araba Koltuğunun Faydaları

Kaza Anında Korur: Ne yazık ki trafik kazalarını önlemek her zaman mümkün olmuyor. Ani bir durma veya araç çarpışması durumunda, bebekler ve çocuklar yetişkinlere göre fiziksel olarak daha zayıf ve daha savunmasız olabilir. Araba koltukları, çocukların vücutlarını uygun şekilde destekleyerek bir çarpışma durumunda ciddi yaralanma riskini azaltır. 

Bedenler Çocuklar İçin Tasarlanmıştır: Araba koltukları çocukların yaş ve beden ölçülerine göre tasarlanmaktadır. Böylece çocuğun vücuduna uygun pozisyonda oturmasını sağlar ve kaza anında en üst düzeyde güvenlik sağlar. 

Hava Yolu Güvenliğini Artırır: Araç koltukları, hava yastıklarının etkinliğini artırarak, bir çarpışma anında çocuğun aracın içinde savrulmasını engeller. Çocuk düzgün kurulmuş bir araba koltuğunda oturuyorsa, hava yastıkları çocuğu yaralayabilecek bir nesne haline gelmez. 

Kullanım Kolaylığı: Bebekler ve çocuklar için modern araba koltuklarının takılması ve çıkarılması kolaydır. Bu da ebeveynlerin koltuğu kullanımını daha pratik ve daha güvenli hale getirir.  

Yasal Yükümlülük: Birçok ülkede, bebeklerin ve çocukların bir araçta uygun şekilde taşınması için yasal bir zorunluluk vardır. Haziran 2010’dan beri ülkemizde çocuk koltuğu kullanımı kanunen zorunlu. Bu nedenle, araba koltuğunun doğru kullanımı, yasadan kaynaklanan gerekliliklere uygunluğu sağlar. 

Doğru Uyku Pozisyonu: Bebek ve çocuk koltukları, eğimi çocuğun uyku pozisyonunu destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, çocuğun rahat hareket etmesini sağlar ve başının öne düşmesini engeller. 

Yanlış kullanılan araba koltuklarının, çocuğunuzun güvenliğini tehlikeye atabileceğini ve bir kaza durumunda ciddi yaralanmalara neden olabileceğini unutmayın. Bebek ve çocukların güvenliği için doğru tip, yaş ve ölçülerde oto koltuğu kullanılması çok önemlidir. Bu nedenle çocuğun yaşına ve boyuna uygun güvenilir bir oto koltuğu seçilmesi ve kullanım kılavuzuna göre kurulması konularında gereken özeni göstermeniz, çocuğunuzu istenmeyen kazalardan önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 24 Temmuz 2023 Pazartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri