Ayak Sağlığı (Podoloji) Tedavileri

Ayak Sağlığı (Podoloji)
Ayak Sağlığı (Podoloji) Tedavileri

Deforme Tırnak Tedavisi

Kalınlaşmış tırnakların yüzeyi özel cihazlar kullanılarak temizlenirken kişi herhangi bir ağrı hissetmiyor. Kalınlaşan doku, canlı tırnak dokusuna kadar inceltiliyor ve üzeri jelle kaplanıyor. Bu jel son derece sağlıklı bir tırnak görüntüsü sağladığından estetik açıdan da başarılı bir sonuç elde edilmesi söz konusu oluyor. Uygulanan jelin özel bir içeriği olup herhangi bir nedenden dolayı tırnakta mantar oluşumunu da engelliyor. Üzeri jel ile kaplanmış olan sağlıklı tırnak dokusunun normal uzama sürecinde yapılan ara kontrollerde jel yenileniyor. Medikal kontrollerin ve bakımların sağlıklı tırnak dokusu parmak ucuna gelene kadar devam ettirilmesi gerekiyor. Jel uygulaması ayni zamanda tırnak yatağının da bozulmadan kalmasını sağlıyor. Bozulmayan tırnak yatağı daha sonra oluşabilecek batık problemlerinin engellenmesi açısından da oldukça büyük önem taşıyor.

Çatlak Topuk Tedavisi

Çatlak topuk tedavisinde durumu önlemek için öncelikle sorunun hangi durumdan kaynaklandığını tespit etmek gereklidir. Çatlak veya hiperkeratozun ortadan kaldırılması için tabandaki derinin inceltilmesi ve temizlenmesi gerekir. Özel podoloji cihazları ile probleminize uygun tedaviyi uygulayıp sertleşmiş, kalınlaşmış doku alınarak basınç azaltılır keratin dokudan arındırılır.

Medikal Ayak Bakımı

Steril aletlerle ayak tırnaklarının kesilmesi ve şekillendirilmesi, tırnak yüzeyinin temizlenmesi, ölü derilerden arındırılması ve sertleşmiş deri inceltilmesi ile işlemler yapılır.

Nasır Tedavisi

Nasır tedavisinde öncelikle baskı ve sürtünme neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır. Rahatsız  eden doku veya nasır uygun frezler ve bistüri ile alınır.

Nasır tedavisi için podolojik bakım, nasırın cildin ne kadar derinine indiğini anlamak için yapılacak muayene ile başlar. Daha sonra nasırın tipine göre freze cihazları ile işlem yapılır. Bu mekanik bir temizleme işlemidir ve tek başına kalıcı bir çözüm değil, hastayı rahatlatmak amacıyla yapılır. Nasırın neden oluştuğu belirlenerek baskı ve sürtünmenin olduğu yerin çevresine buraya yapılan yükü azaltmak için özel olarak hazırlanan aparatar ve tabanlıklar önerilir. Yükü azaltma ve koruma aparatları ile de bölge tekrar sürtünmeden korunarak, nasırın yeniden oluşması önlenir.

Pratik şekilde tedavi edilebilen bir problemdir. Dikiş, istirahat ya da benzeri dezavantajlar yaşanmaz.

Diyabetik Ayak Tedavisi

Ayakta ülser ve genellikle ciddi enfeksiyon görülebilir İşlemler şu şekilde gerçekleşir; diyabetik ayak bakımı yapılır, eğer batık varsa B/S bant tekniği ile batık tedavisi yapılır, deformiteler varsa silikon ortezler, bası problemleri varsa uygun ayakkabılar ve tabanlıklar önerilir. Devamlı hasta takipleri ile oluşabilecek diyabetik yaranında önlemi alınır.

Mantarlı Tırnak Tedavisi

Mantar hastalıklarının tedavisinde ilk basamak mantar oluşumu için gerekli nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Özel podolojik cihazlar ile mantarlı bölge küretaj işlemi ile alınıp, uygun anti-fungal ürünler önerilir. Aylık belli periyotlar ile gelinen tedavilerde 3-6 ay arasında tırnak mantarı oluşumu engellenebilmektedir.

Batık Tırnak Tedavisi

Etki mekanizması ve tedavi sonucu…

Tırnağın sağlıklı ve düzgün uzamasında dört farklı etki prensibi aktiftir:

 • Kaldırma Kuvveti
 • Esneme Kuvveti
 • Çekme Kuvveti
 • Sıkıştırma

 

Ortoniksi metoduyla temel üç tedavi sonucu elde etmek mümkün:

 • Tırnak ve tırnak yatağının formu değişir, düzleşir
 • Tırnak formu fazla değişmez ama düzeltme teli/bantı sayesinde tırnak kenarlarındaki sürekli baskı azaltılır
 • Tırnağın lateral kenarları  etken maddelerin girişine açık hale gelir ve arteryel dolaşım rahatlar. Bu sayede yaraların iyileşmesi ve tırnakların rejenerasyonu desteklenmiş olur.
 • Tel sistemi veya bant sistemi (ortoniksi) ile tırnağın şeklini düzeltilerek daha kalıcı bir tedavi sunuluyor. Uygulanacak yöntem tırnak anatomisine ve batığın evrelerine göre belirleniyor.

 

Tel sistemi

Tırnak yatağı  bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınıp, ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaldırılır. Tırnak gergin durumdayken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır.

Bant Sistemi

 • BS BANT şeffaf görüntüsü ve ince yapısıyla tırnağınızda fark edilmez.
 • BS BANT uygulanmasından itibaren tırnağınızda kaldırma kuvvetini hissedersiniz.
 • BS BANT uygulama sonrasında ağrınız en aza iner yada yok olur.
 • Tırnağa herhangi bir cerrahi müdahale olmadan tırnağın doğru uzamaya alıştırılır.
 • Günlük sosyal ve iş hayatınıza hemen devam edebilirsiniz.
 • Uygulama ağrısızdır.

Not: Tel yönteminin aksine tırnağın altına girmeden bir yöntem olmamasından ötürü tercih edilir.

Tel ve Bant; batık tırnaklarda ameliyatsız, ağrısız ve kalıcı bir çözümdür.

Detaylı bilgi için Ayak Sağlığı (Podoloji) Polikliniği tıbbi birimimizin sayfasını inceleyebilirsiniz. >>

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.
Sosyal Medyada Paylaş:

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hem de Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE