Omurga Cerrahisi

Genel Tanıtım

Omurga Cerrahisi nedir? 

Omurga, diğer canlılardan farklı olarak ayakta durmamızı sağladığı gibi esas olarak omuriliği bir kabza gibi koruyan 33 omurdan ve aralarında disk ön ve arkasında kuvvetli bağlar bulunan bir yapıdır. Omurga tüm bu işlevlerini yürütürken bir denge ve stabilite içinde olmalıdır. Bu stabilite ve denge özellikle doğuştan omurga deformiteleri, ergenlik skolyozu ve kifozu, omurga enfeksiyon ve tümörleri, yaralanma ve kazalara bağlı omurga kırık ve çıkıklarında bozulabilir. Bel, sırt ve boyun ağrıları ve nörolojik bulgular ortaya çıkabilir. İşte tüm bu hastalıkların cerrahi tedavisi omurga cerrahisinin konusudur. 

Bel Ağrısı

Hayatının herhangi bir döneminde bel ve sırt ağrısı olmamış biri yoktur. Genel olarak bu ağrılar omurga çevresi adelelerin spazmı ve egzersiz sonrası kasların hamlığı, tekrarlayan hareketler, ağır yük kaldırılması ile kasların zorlanması ve mekanik ağrılardır. Bu ağrılar sıklıkla istirahat ile geçer. Sebat eden ağrılar sayılan bu masum sebeplere bağlı olmayabilir. Böylesi durumlarda mutlaka Omurga Cerrahisi Merkezimize başvurmalısınız. 

Skolyoz nedir? 

Çocuğunuzda doğuştan veya ergenlik döneminde, omuz asimetrisi, sırtta hörgüç veya yana doğru (SKOLYOZ) veya arkaya doğru kamburluk (EĞRİLİK) varsa, çocuğunuzda SKOLYOZ veya kifoz olabilir. Bu durumlarda erken tanı ve takip için mutlaka Omurga Cerrahisi Merkezimize başvurmalısınız. 

Skolyoz ameliyatında felç olur muyum? 

Ameliyatlarda; deneyim, bilgi ve modern teknoloji  (omurilik monitarizasyonu) ile güvenli bir cerrahi olanağı sunulmaktadır. Ameliyat sırasında omurilik ve sinirler özel bir cihazla takip edilmekte ve ameliyat esnasında felç gelişme riski sıfıra indirilmektedir. 

Omurga Darlığı ve omurga kayması nedir? 

Omurilik ve sinirlerin omurga içinde bulunduğu boşlukların daralmasıyla sinirlerin ve omuriliğin sıkışmasına omurilik darlığı  (SPİNAL STENOZ) denir. Sıklıkla 60 yaş üstü kişilerde, omurgalar arası disklerin harap olması ve omurganın arkasındaki eklemlerin kireçlenmesiyle ortaya çıkar. Ayağa kalkar kalkmaz başlayan ağrı, yürümeye başlarken ortaya çıkan kramplar, kişinin öne doğru eğilerek rahatlaması bacaklarda ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma en önemli bulgularıdır. Medikal tedaviye cevap vermeyen olgularda cerrahi kesin çözümdür. 

Omurga Enfeksiyon ve Tümörleri 

Omurganın iyi huylu ve kötü huylu (kanserleri) tümörleri, ister omurgadan köken alsın, ister başka bir odaktan metastaz yapsın başarı ile cerrahi olarak çıkarılabilmektedir. Tümörün çıkarıldığı alana destek grefler ve titanyum kafesler konulmaktya omurga titanyum vidalarla stabilize edilmektedir. Omurganın enfeksiyonlarının tamamı, başta omurga tüberkülozu, brusella, kist hidatit ve başka merkezlerde yapılan ameliyat sonrası iltihaplar ameliyatla temizlenmekte harap kemik dokular çıkartılıp, omurganın stabilitesi sağlanmaktadır. 

Omurga kırıkları ve çıkıklarında tedavi nedir? 

Özellikle trafik kazalarında araç içi ve aracın yayaya çarpması, sığ suya kafa üstü atlama, intihar, iş kazaları, yüksekten düşme sonrasında omurgada kırık ve çıkıkları ortaya çıkmaktadır. Bu tür kırıklar genel olarak 20-40 yaş arasıdır ve bazı ceddi kırıklara boyundan aşağı veya belden aşağı felçler de eşlik etmektedir. Erken dönemde cerrahi tedavi ve rehabilitasyon bu yaralanmalarda çok önemlidir. 

Sosyal Medyada Paylaş:

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE