Prostat Kontrolü Nasıl Yapılır?

Üroloji
Prostat Kontrolü Nasıl Yapılır?

Prostat Kontrolünde Neler Yapılmalıdır?

Burada doktorun tercihi önemlidir. Mutlaka total PSA seviyesinin ölçülmesi ve rektal yoldan (makattan) prostatın parmakla muayenesi şarttır. Ayrıca idrar tetkiki, kreatinin, idrar akım hızının ölçülmesi (sonrasında mesanede kalan idrarda ölçülmelidir), ultrasonografi, gerekirse Prostat Multiparametrik MR da yapılabilir.

Bu kontrollerde bir doktor olarak en çok karşılaştığımız sorun hastaların parmakla prostat muayenesine olan dirençleridir. Bu dirençlerini hastalar şu sözlerle yansıtırlar.

Bu Kadar Teknoloji İlerlemişken Neden Hala Bu Muayeneyi Yapıyorsunuz?

Ultrasonografide veya Prostat Multiparametrik MR da  prostatım görüldü ve tanımlandı hala bu muayene gerekli midir?

Evet gereklidir. Çünkü parmakla yapılan muayenede prostat sadece büyüklük yönünden değil özellikle kıvamı yönünden değerlendirilir. Burada prostatta sertlik olup olmadığına bakılır. Sertlik kanser yönünden uyarıcı bir bulgudur. Bu sertliği tespit etmenin henüz başka bir yolu geliştirilememiştir. Böylesi bir teknolojik gelişim ise hastalardan daha çok Üroloji Uzmanlarını mutlu edecektir.

Kontrollerde sadece PSA bakılması yeterli olmayıp mutlaka parmakla muayene yapılmalıdır. Hastaların bunun da bir muayene yöntemi olduğunu bilmeleri ve yaptırmaları kendi sağlıkları için önemlidir. Yapılmadığında tanıya yönelik adımlardan bir tanesi eksik kalacaktır. 

Sonuç Olarak Prostat Hastalıklarına Yönelik...

Ailesinde prostat kanseri olanlarda 40 yaş, olmayanlarda 50 yaşından itibaren kontrol yılda 1 kez olmak üzere mutlaka yapılmalıdır. Bu kontrol hastaların bundan sonraki yaşamlarının daha uzun ve konforlu olması için gereklidir.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 26 Aralık 2020 Cumartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri