Onkolojide Yaklaşımlar

Onkoloji
Onkolojide Yaklaşımlar

Onkoloji:

Onkoloji önemli bir sağlık sorunu olduğundan herkesin ismini duyduğunda bir kere duraksadığı bir alan olduğu mutlaktır. Son dönemde  gelişmelerle beraber hastaların takip ve tedavilerinde  önemli sayılır iyileşmeler yaşanıp, sağkalım, hastalıksız olma durumu, hayat kalitelerinde düzelmeler hem biz hekimleri hem de hastaları memnun ve mutlu etmektedir. Geleceğe yönelik olumlu beklentileri de belirgin oranda arttırmaktadır.

Multidisipliner Yaklaşım:

Onkoloji diğer tıp dallarında olduğu gibi hatta daha belirgin olacak şekilde tüm branşların (multidisipliner yaklaşım) birlikte çalışmasının, buna bağlı olarak en uygun takip ve tedavinin yapılmasının sağlanmaya çalışıldığı yaklaşımının mutlak olduğu bir  alandır. Örneğin bir kadın hastanın meme kanseri için uygun şekilde tanısının konulması için biyopsiyi alacak hekim, hastalığın vücudun nerelerini etkilediğini ortaya koyacak olan radyolog (görüntüleme uzmanı), alınan biyopsiye en uygun tanıyı tecrübesiyle koyacak olan patolog, cerrahi gereksinimi varsa en uygun operasyonu yapacak cerrah, radyoterapi alınması gerekiyorsa bunu optimal uygulayacak radyasyon onkoloğu, tabi bizlerin görevi olan sistemik tedaviyi (ilaç tedavisi) yeni gelişmeleri sürekli takip ederek yan etkileri ve hastanın hayat kalitesini en iyi kontrol edecek şekilde yönetmek, ruhsal konularda destek gereksinimi olduğunda ilgi branş ile iletişimi sağlamak, en önemli sorunlardan olan ağrı yönetimini ağrı bölümündeki hekimlerle beraber en optimal şekilde sağlamak vb. bu tüm vücut kanserleri için aynı yaklaşımda olmalı ve buna bağlı en iyi sonuçlar alınmaya çalışılmalıdır.

Medikal Onkolojide İlaçlar: 

Kendi branşımız olan medikal onkolojide tarihsel süreçte geliştirilmiş olan ve halen en etkili tedavilerden olan kemoterapiler, hormonoterapiler yanında son dönemlerde artan şekilde sonuçları  iyileştirme yönünde olan hedefe yönelik ilaçlar ve immunoterapiler gibi yeni yaklaşımlarla  sonuçlarda onkolojinin tarihsel sürecinde bu yüzyılın başı ve ortasına göre belirgin ilerlemeler görülmekte ve geleceğe yönelik büyük umutlar vermektedir.

Hasta Hekim İlişkisi:

Tıbbın en önemli olduğu alan olup, hastanın şikayetlerini en uygun şekilde anlatması ve hekimin hastasını sımsıcak karşılayıp en iyi şekilde anlamaya çalıştığı ve hep yanında olmaya çalıştığı  tedavisiyle, konuşmasıyla desteğini esirgemediği karşılıklı güvenin olduğu vazgeçilmez mutlak bir ilişkidir.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 16 Eylül 2020 Çarşamba

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri