Onkoloji'de Yaklaşımlar

Onkoloji
Onkoloji'de Yaklaşımlar

Onkoloji:

Onkoloji önemli bir sağlık sorunu olduğundan herkesin ismini duyduğunda bir kere duraksadığı bir alan olduğu mutlaktır. Son dönemde  gelişmelerle beraber hastaların takip ve tedavilerinde  önemli sayılır iyileşmeler yaşanıp, sağkalım, hastalıksız olma durumu, hayat kalitelerinde düzelmeler hem biz hekimleri hem de hastaları memnun ve mutlu etmektedir. Geleceğe yönelik olumlu beklentileri de belirgin oranda arttırmaktadır.

Multidisipliner Yaklaşım:

Onkoloji diğer tıp dallarında olduğu gibi hatta daha belirgin olacak şekilde tüm branşların (multidisipliner yaklaşım) birlikte çalışmasının, buna bağlı olarak en uygun takip ve tedavinin yapılmasının sağlanmaya çalışıldığı yaklaşımının mutlak olduğu bir  alandır. Örneğin bir kadın hastanın meme kanseri için uygun şekilde tanısının konulması için biyopsiyi alacak hekim, hastalığın vücudun nerelerini etkilediğini ortaya koyacak olan radyolog (görüntüleme uzmanı), alınan biyopsiye en uygun tanıyı tecrübesiyle koyacak olan patolog, cerrahi gereksinimi varsa en uygun operasyonu yapacak cerrah, radyoterapi alınması gerekiyorsa bunu optimal uygulayacak radyasyon onkoloğu, tabi bizlerin görevi olan sistemik tedaviyi (ilaç tedavisi) yeni gelişmeleri sürekli takip ederek yan etkileri ve hastanın hayat kalitesini en iyi kontrol edecek şekilde yönetmek, ruhsal konularda destek gereksinimi olduğunda ilgi branş ile iletişimi sağlamak, en önemli sorunlardan olan ağrı yönetimini ağrı bölümündeki hekimlerle beraber en optimal şekilde sağlamak vb. bu tüm vücut kanserleri için aynı yaklaşımda olmalı ve buna bağlı en iyi sonuçlar alınmaya çalışılmalıdır.

Medikal Onkolojide İlaçlar: 

Kendi branşımız olan medikal onkolojide tarihsel süreçte geliştirilmiş olan ve halen en etkili tedavilerden olan kemoterapiler, hormonoterapiler yanında son dönemlerde artan şekilde sonuçları  iyileştirme yönünde olan hedefe yönelik ilaçlar ve immunoterapiler gibi yeni yaklaşımlarla  sonuçlarda onkolojinin tarihsel sürecinde bu yüzyılın başı ve ortasına göre belirgin ilerlemeler görülmekte ve geleceğe yönelik büyük umutlar vermektedir.

Hasta Hekim İlişkisi:

Tıbbın en önemli olduğu alan olup, hastanın şikayetlerini en uygun şekilde anlatması ve hekimin hastasını sımsıcak karşılayıp en iyi şekilde anlamaya çalıştığı ve hep yanında olmaya çalıştığı  tedavisiyle, konuşmasıyla desteğini esirgemediği karşılıklı güvenin olduğu vazgeçilmez mutlak bir ilişkidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE