Nörolojik Hastalıklarda Botoksun Yeri

Nöroloji
Nörolojik Hastalıklarda Botoksun Yeri

Nörolojik Hastalıklarda Botoksun (Botox, Dysport) Yeri Nedir?

Bilinen en potent nörotoksin olan Botulinum Toksini, Clostridium Botulinum isimli bakteri tarafından üretilmektedir. Nöromuskuler kavşakta etkisini göstererek kasta geçici güçsüzlüğe yol açmaktadır. Bu etkisi nedeni ile tıp alanında kullanımı çok geniştir ve kozmetik amaçla kullanılmaya başladıktan sonra bilinilirliği artmıştır.

Tedavi amacı ile ilk kullanımı 1980’lerde şaşılık alanında olmuştur. Daha sonra Nörolojik hastalıklarda kullanıma girmiştir.

Blefarospasm: Göz çevresindeki kasıların istemsiz kasılması sonucu göz kapaklarında kapanmaya yol açan nörolojik hastalık

Hemifasyal Spasm: Fasial sinirde anormal elektiriksel aktivite sonucu yüzün bir yarısında ve boyunda oluşan istemsiz kasılmaların oluştuğu nörolojik hastalık

Distoni: Vücudun belli bölgesinde özellikle boyun bölgesinde ortaya çıkan kasılma ve dönme ile karakterize hastalık, beraberinde tremor da gözlenebilir.

Spastisite: Serebral palsi, İnme, Multiple Skleroz gibi nörolojik hastalıklarda nöronal hasarlanma sonucu ortaya çıkan kas güçsüzlüğü ve inhibisyonun ortadan kalkmasına bağlı anormal aşırı kasılma ile giden klinik tablo.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda faydası olduğu gösterilmesi üzerine Migren tedavisinde de uygun hastalarda kullanılmaya başlanmıştır.

Bunun dışında diş sıkma, terleme ve tremorun tedavisinde de kullanımı mevcuttur.

Ayrıca Plastik Cerrahi, Dermatoloji, Üroloji ve Gastroenteroloji kliniklerinde endikasyonu olan hastalara uygulanmaktadır.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 01 Ekim 2022 Cumartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri