Karpal Tünel Sendromu

Nöroloji
Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu NedirKarpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu (KTS), median sinirin bilekte karpal tünel isimli bilek kanalından geçerken sıkışmasıyla ortaya çıkan ağrı, duysal yakınma ve daha az sıklıkla güçsüzlüğe sebep olan nörolojik bir hastalıktır. KTS en yaygın görülen basıya bağlı, bölgesel sinir harabiyeti sebebidir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

KTS' nin duyusal semptomları genellikle ilk üç parmak ve dördüncü parmağın dış yüzünde olsa da farklılıklar olabilir. Ağrı ve parestezi sadece bilekte olabilir veya tüm eli tutabilir. Duyusal semptomlar ön kola ve daha az sıklıkla omuza doğru yayılabillir. Daha ağır KTS vakalarında nesneleri tutmada, anahtarları veya kapı kollarını çevirmede, giysileri iliklemede veya kavanoz kapaklarını açmada zorluk gibi eller kullanılırken güçsüzlük veya sakarlık şikayetleri olabilir. Başlangıçta geceleri fark edilebilir ve ağrı veya paresteziler hastaları uykudan uyandırabilir. İlerledikçe, özellikle sürekli kol pozisyonları veya tekrarlayan hareketler gerektiren aktiviteler sırasında, uyanık saatlerde semptomlar da not edilebilir. Sabit duyu kaybı geç bir bulgudur.

Karpal Tünel Sendromu Tanısı

Tanı muayene ve EMG incelemesi ile konulmaktadır, sinir harabiyetinin derecesine göre tedavi düzenlenmektedir.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 02 Ekim 2022 Pazar

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri