Baş Dönmesi Testi VNG

VNG (Videonystagmography) Nedir?

Kızılötesi ışınlarla sağlanan aydınlatma ve bu  ışınlara hassas minyatür kameralar aracılığı ile  göz hareketlerinin kaydedilmesi ve elde edilen  verilerin bilgisayar sistemleri ile  değerlendirildiği bir yöntemdir.

ElectroNystagmoGraphy (ENG) ve VideoNystagmoGraphy (VNG) aynı testler midir?

Her iki test de  vestibüler (denge) sistem içindeki patolojileri tespit etmek ve potansiyel bir lezyon bölgesini belirlemek için yürütülen kapsamlı bir değerlendirmenin parçasıdır:

ENG testi sırasında, vestibülo oküler refleksi ölçmek için elektrotlar gözün etrafına yerleştirilirken,VNG testinde ise,başdönmesi sırasında oluşabilecek istemdışı göz hareketlerini monitöre yansıtan, içerisinde kamera olan ve kızılötesi ışıklardan faydalanılan bir sistemle vestibülo oküler refleks değerlendirilir. Daha sonra, toplanan verilerin bilgisayar analizi yapılır ve sonuçlar, denge sisteminin bütünlüğünü belirlemek için bir odyolog tarafından yorumlanır.

ENG ve VNG testleri üç bileşenden oluşur:

  1. Hastanın görme sistemini değerlendirmek için bir ekranda ışığı takip ettiği okülomotor test.
  2. Pozisyon değişikliklerinin hastanın vestibüler sistemi üzerindeki etkisini değerlendirmek için göz hareketlerinin farklı baş ve vücut pozisyonlarında izlendiği pozisyonel testler. Halk arasında kristal dökülmesi diye tabir edilen ve en yaygın görülen periferik end organ hastalığı olan Bening Proksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) bu aşamada tespit edilir ve gerekli manevra yapılarak başdönmesi tedavi edilir.
  3. Hastanın kulağına verilen soğuk ve sıcak havanın, yanıtını ölçmek ve vestibüler sistemin bütünlüğünü değerlendirmek için kullanılan kalorik test. Hastanın her iki kulağına da  5 dk ara ile  44 derece sıcak ve 30 derece soğuk su verilerek suni bir baş dönmesi oluşturulur. Amaç her iki kulağı da eşit sıcaklıkta,eşit basınçla ve eşit süre ile uyararak, kulaklar arası tepkiyi ölçmektir.

Kalorik Test:

  • Bu testin esası, vücut ısısından daha düşük  veya yüksek bir ısı vererek, endolenfi ısıtmak  veya soğutmak ve bir endolenf akımı sağlamak  amacına dayanır.
  • Vücut ısısından 0.5 derece farklı bir şekilde  endolenfi soğutmak veya ısıtmak, endolenf  akımı meydana getirmek için yeterlidir.

 

Testlerden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Testten 48 saat önce alkol, uyuşturucu ve baş dönmesini baskılayıcı ilaçlar alınmamalıdır.
  • Son birkaç saat yemek yenmemeli, çikolata, kola, kahve, demli çay içilmemelidir.
  • Kesinlikle göz makyajı yapılmamalı
  • Kontakt lens takılmamalı.
  • Bazen testten sonra baş dönmesi şikayetleri görülebilir/artış olabilir. Bu yüzden bilhassa hasta araba kullanacaksa yanında  bir yakını ile gelmelidir.

 

Odyolog Emel IŞIK

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 27 Temmuz 2022 Çarşamba

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri