Bronşit Nedir?

Bronşit Nedir?

Bronşit, bronş adı verilen hava yollarının (nefes boruları) iltihaplanmasıdır. Bronşlar, havanın akmasına izin veren ve solunum sırasında akciğerlere giden hava yollarını oluşturur. Bronşite genellikle viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, sigara dumanı veya diğer solunum yolu tahriş edici maddelere maruz kalma neden olur. 

 

Akut Bronşit Nedir?

Akut bronşit: Bu en yaygın tiptir ve genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanır. Soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlar en yaygın nedenlerdir. Akut bronşitte öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı, hafif ateş ve nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Genellikle tedavi edilebilir ve çoğu durumda kendi kendine geçer.  

 

Kronik Bronşit Nedir?

Kronik bronşit: Kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) bir parçası olarak ortaya çıkan uzun süreli bir durumdur. Sigara içmek en yaygın nedendir, ancak hava kirliliği ve diğer solunum yolu tahriş edici maddelerin de etkisi olabilir. Kronik bronşit, uzun süreli öksürük, balgam üretimi, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve sık solunum yolu enfeksiyonları gibi semptomlara neden olur. Kronik bronşit genellikle tedavi edilemez, ancak semptomları kontrol altına almak için tedaviler vardır. 

 

Bronşit Tedavisi

Bronşit tedavisi semptomların şiddetine ve nedenine göre değişir. İlaçlar, dekonjestanlar, anti-enflamatuarlar ve öksürük kesiciler gibi ilaçlar semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Sigara içenler için sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek ve solunum yollarını tahriş eden maddelerden uzak durmak da tedavinin önemli bir parçasıdır.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 25 Mayıs 2023 Perşembe

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri