Doğru Nefes, Kaliteli Yaşam

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Doğru Nefes, Kaliteli Yaşam

Nefes Egzersizi Eğitimi

Kronik akciğer hastalarında, başta KOAH olmak üzere, astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları ve skolyoz gibi toraks deformitelerinden kaynaklanan solunum problemlerinde uygulanan standart tıbbi tedavinin yanı sıra hastaların ve hasta yakınlarının eğitimi de çok önemlidir. Hastaların hastalıkları hakkında bilgilenmek istemesi hastaların en doğal hakkıdır. Kronik akciğer hastalarına ve hasta yakınlarına hastalıkları hakkında bilgi vermek, bu hastaların fonksiyonel düzeyi ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyini geliştirmek, hastaların daha doğru ve etkin nefes almasını sağlamak için yapılması gereken egzersizleri öğretmek amacıyla bu hastalara ve yakınlarına eğitim verilmesi önemlidir.

Hastanemizde yatan tüm hastalara konsültasyon istenmesi halinde yataklarında fizyoterapist tarafından solunum egzersizleri gösterilmekte ve eğitim verilmektedir.

Bu hastalara ulaşıp nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, balgam atmaya yönelik solunum egzersizleri ve hastalıkları hakkında hastalara ve hasta yakınlarına eğitim vererek ameliyat öncesi ve sonrası akciğerin kapasitesini arttırıyor hastanede kalış sürelerini azaltmayı hedefliyoruz. Sadece  göğüs hastalıkları hastalarına değil başka bölümlerde yatmakta olan hastalarımıza  veya  ameliyat olacak tüm sağlıklı hastalara konsültasyon istendiğinde nefes terapisi , solunum egzersizleri veriyoruz. Bu hastaların eğitimde öğrendiklerini günlük yaşantıda uygulamalarını öneriyoruz. 

 

Solunum Egzersizleri ile Amaçladıklarımız:

  • Hastalara verdiğimiz eğitimlerle hastaneye başvuru sayısını ve sıklığını azaltmak.
  • Hastalara vereceğimiz eğitimlerle hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırmak.
  • Hastaların egzersiz kapasitesini arttırıp günlük aktivitelerini yeniden kazandırmak.
  • Kronik hastalıklardan yatış sayısını ve yatılan gün sayısını azaltarak maddi kayıpları azaltmak gibi kazanımlarımız oluyor. 

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 06 Şubat 2023 Pazartesi

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri