Covid 19 Sonrası İnsülin Direnci

Diyabet ve Obezite
Covid 19 Sonrası İnsülin Direnci

2019 yılının son ayından beri hepimizin hayatını oldukça değiştiren bu salgının başından beri diyabet, tansiyon, kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıkları var olan bu hastalara geçmesinde daha ölümcül olmasında etkisi olduğunu biliyoruz. Peki ya ‘’negatif’’ olduktan sonra olanlar? Bu sorununun cevabını tamamen bilemiyoruz ancak öğrenmek için bilim adamları son gaz çalışmalarına devam ediyorlar.

Covid sonrası öksürük, nefes darlığı, halsizlik gibi hastalık bulgularının uzun sürmesinin yanı sıra kalp ritim bozuklukları tansiyon yükseklikleri, ruh hali değişiklikleri, böbrek rahatsızlıkları, adet kanamasında farklılıklar gibi vücudun neredeyse her bölgesinde bu hastalıktan iz bulabiliyoruz. Şeker dengesizlikleri de korana virüs sırasında ve sonrasında rastladığımız durumlardan biri. Bu durumun sebepleri sıklıkla vücutta enfeksiyon değerlerinde artış ve solunum sıkıntısı tedavisinde kullanılması gereken kortizol içeren ilaçlar olsa da yapılan çalışmalar gösteriyor ki tek sebep bu değil.

Pandeminin başlangıç noktası Çin’de, yapılan bir çalışmada diyabeti olmayan ve tedavide kortizol kullanılmayan hastaların insülin dirençlerinde belirgin artışlar olduğunu ortaya koymuştur.

Salgını sert geçiren Avrupa Ülkelerinden İtalya’da yapılan çalışmalar sonucunda ise hem enfeksiyonu geçirirken hem de atlattıktan sonra vücutta şeker değerlerinde yükselmeler olduğu ve bu durumun iki ay süreyle devam ettiği tespit edilmiştir.

Enfeksiyon değerleri düzelmesine ve kortizol kullanılmamasına rağmen devam eden bu etkinin virüsün “stokin fırtınası” olarak ifade edilen, vücutta bağışık sistemini düzenleyen maddeler üzerine olan etkisi ve pankreas hücrelerine yerleşerek yaptığı tahribattan ileri geldiği düşünülüyor.

Bunların ışığında görüyoruz ki bu hastalıktan korunmak hem yakın hem uzun dönem etkilerini görmemek adına çok önemli. Mesafe, temizlik önlemleri, maske kullanımı ve tabi ki aşılama elimizdeki en güçlü silahlar ama maalesef bu kadar yaygınken bu hastalıktan kaçmak mümkün olamıyor. Eğer Covid atlattıktan sonra hızlı kilo alma, ağız kuruluğu, halsizlik, yemek sonrası yorgunluk hissi, çok su içme-idrara çıkma gibi şikayetleriniz başladı ise hekim kontrolü planlamayı da akılda tutmalıyız.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 04 Ocak 2022 Salı

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri