Çocuklarda Böbrek Taşı Bilindiğinden Daha Mı Nadirdir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Çocuklarda Böbrek Taşı Bilindiğinden Daha Mı Nadirdir?

BÖBREK TAŞLARI NASIL OLUŞUR?

Böbrekler vücudumuzun filtre sistemidir. Böbreklerden kan glomerül dediğimiz damar ağından süzüldükten sonra yararlı maddeler tubül adını verdiğimiz mikrokanallar sayesinde geri emilir, istenmeyen toksik maddelerse idrarla dışarı atılır. Eğer idrar çok konsantre (yoğun) ise böbrek taşı oluşma riski artar. Konsantre idrar içerisinde atılan tuzlar ve mineraller böbreklerin iç yüzeyinde tübül denilen ünitelerde zamanla taşa dönüşecek kristaller halinde çökeltiler oluştururlar. Bu anormal kristalize çökeltiler zamanla birleşerek taş haline gelir böbrekte, üreterde , mesanede üretrada taş formasyonu oluşturarak bulunur.

GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?

Ülkemiz gibi gelişen ülkelerde her 100 çocuktan 5-15’inde görülebilir. Kız ve erkek çocuklarda eşit sıklıkta görülmektedir. Ülkemizde en sık Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu gibi sıcak ve kurak iklimin hakim olduğu bölgelerde daha fazla görülmektedir. Fakat iklim değişikliği bölgeler arasındaki farklılığın azalmasına yol açmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erişkinlerde olduğu gibi özellikle büyük çocuklarda ağrı (karnın her iki yanında tek veya çift taraflı karın ağrısı, kasık ağrısı), idrarda kan görülmesi, mide bulantısı ve kusma olabilir. Fakat küçük çocuklar ve bebeklerde huzursuzluk, ağlama, bezinde kırmızı/pembe renk değişikliği gelişebilir. Ya da idrar yolu enfeksiyonu ile hastaneye başvurabilirler.

BÖBREK TAŞLARI TANISI NASIL KONULUR VE TEDAVİSİ NELERDİR?

Eğer böbrek taşından şüphe ediliyorsa, yani ailesinde taşı olan, daha önce taş düşüren, taşa eğilimi artıran ilaç kullanan yada bazı genetik (primer hiperokzalüri, ksantinüri vb) hastalıkları olan çocuklarda öncelikle Üriner sistemi Ultrasonografisi çekilerek değerlendirme yapılmaktadır. Ultrasonografide taş tespit edilmeyen, fakat halen taş şüphe ettiğimiz olgulara bilgisayarlı tomografi çekilerek tanı konulmaktadır. 

Taş tespit edildikten sonra boyutuna, böbrek ve idrar yollarındaki yerleşimine göre tedavi planlaması yapılır. Taş 5 mm ve altında ise takip ve diyet önerisinde bulunulabilir. Çoğunlukla kendiliğinden gerileyebilir.  Taş 5 mm üzerinde ise ve idrar yollarında tıkanıklığa yol açıyorsa cerrahi müdahaleler açısından Üroloji birimi ile ortak değerlendirme yapılmaktadır.

Ayrıca çocuk olgularda, erişkinlerden farklı olarak idrar metabolitleri tetkik edilip, idrar alkali edecek ilaçlar başlanmaktadır. Yine bu sonuçlara göre beslenme önerisi, sıvı alımının arttırılması,  her şartta aşırı tuzlu gıda ve hazır gıda tüketiminin engellenmesi önerilmektedir.

SONUÇ OLARAK;

Günümüzde görüntüleme yöntemlerinden ultrasonografinin yaygın kullanılması ile çocuklarda üriner sistem taşlarının daha sık saptandığını, yenidoğan bebeklerde bile mikrotaşların tespit edildiğini görmekteyiz. Bu çocukluk döneminde böbrek taşlarının nadir olmadığını göstermektedir. En önemlisi tespit ve tedavi edilmeyen böbrek taşlarının ne yazık ki, diyaliz gerektiren böbrek yetmezliğine dönmesidir.

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.
Sosyal Medyada Paylaş:

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hem de Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

Başkent Sağlık App Store  Başkent Sağlık Google Play Store

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz Mi?

'Başkent Sağlık' mobil uygulamamızla randevu oluşturmak, tahlil sonuçlarınızı görüntülemek, doktorlarımıza sorularınızı iletmeniz ve çok daha fazlası artık çok kolay! Hem iOS hemde Android cihazlarınız için hemen indirebilirsiniz.

 

 

Kolorektal Cerrahi

Kolon ve Rektum Cerrahisi
 
Genel cerrahinin bağırsak ve anüs
hastalıkları ile ilgili bölümüne
koloproktoloji denir.

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Jinekoloji Polikliniği

Kadın Hastalıkarı ve Doğum
 
Tüm hastalarımız güncel bilimsel
veriler ışığında değerlendirilmekte
ve tedavi edilmektedir.

 

DETAYLI İNCELE