Ofis Ortamında Omurga Sağlığını Korumak

Beyin ve Sinir Cerrahisi
Ofis Ortamında Omurga Sağlığını Korumak

Değişen dünya ve ihtiyaçlar çalışma saatlerimizi kapalı ofis ortamında geçirmeye dönüştürmektedir. Masa başında çalışmanın vücudu yormadığı düşünülse de aslında durum böyle değildir. Ofis ortamında ve özellikle masa başında çalışanların çoğu kronik bel, sırt ve boyun ağrılarından şikayetçi olurlar. Sebep genellikle uzun saatler hareketsiz bulunma ve vücudu ofis gereçlerine göre yanlış konumlandırma sayılabilir. Çalışma şartlarını değiştirmek mümkün olmasa da ofis ortamında yapılacak ufak düzenlemeler ve basit egzersizlerle hem yaşam standartlarını hem de çalışma verimliliğini düşüren bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Çalışırken dik oturmak, ofiste kullanılan sandalyelerin omurgayı destekler şekilde seçilmesi, çalışılan monitörlerin yükseltilerek mutlaka göz hizasında olmasının sağlanması önemlidir. Oturduğunuz koltukta kol ve bel desteklerinin vücuda uygun şekilde ayarlanması, dizlerin ve kalçanın 90 derece açıda bulunması. Kol desteklerinin dirsek ve omuza yük bindirmeyecek şekilde konumlandırılması kronik ağrıları engellemede özellikle etkilidir. Oturma süresi 45-60 dakikayı geçmeyecek şekilde planlanarak, 45-60 dakika sonunda mutlaka 5 dakika kadar hafif bir yürüyüş ya da masa başı egzersizler hem çalışma verimini arttırmak hem de omurga sağlığı açısından önemlidir. 

Tüm bu düzenlemelere rağmen geçmeyen ağrılar için bir hekime başvurmak ise, mevcut tıbbi problemleri geciktirmeden çözümlemek için iyi bir seçenek olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

 

Kanser Tarama

Check Up Paketleri
 

Kanser iyileştirebilir bir hastalıktır,
iyileşme oranı kanserin erken teşhisi 
ve tedavisi ile doğru orantılıdır.
 

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Online Hizmetler

İstanbul Başkent Hastanesi
 

Web sitemiz üzerinden online
formları kullanarak tüm taleplerinizi
bize çok kısa sürede iletebilirsiniz.
 

 

DETAYLI İNCELE