Ofis Ortamında Omurga Sağlığını Korumak

Beyin ve Sinir Cerrahisi
Ofis Ortamında Omurga Sağlığını Korumak

Değişen dünya ve ihtiyaçlar çalışma saatlerimizi kapalı ofis ortamında geçirmeye dönüştürmektedir. Masa başında çalışmanın vücudu yormadığı düşünülse de aslında durum böyle değildir. Ofis ortamında ve özellikle masa başında çalışanların çoğu kronik bel, sırt ve boyun ağrılarından şikayetçi olurlar. Sebep genellikle uzun saatler hareketsiz bulunma ve vücudu ofis gereçlerine göre yanlış konumlandırma sayılabilir. Çalışma şartlarını değiştirmek mümkün olmasa da ofis ortamında yapılacak ufak düzenlemeler ve basit egzersizlerle hem yaşam standartlarını hem de çalışma verimliliğini düşüren bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Çalışırken dik oturmak, ofiste kullanılan sandalyelerin omurgayı destekler şekilde seçilmesi, çalışılan monitörlerin yükseltilerek mutlaka göz hizasında olmasının sağlanması önemlidir. Oturduğunuz koltukta kol ve bel desteklerinin vücuda uygun şekilde ayarlanması, dizlerin ve kalçanın 90 derece açıda bulunması. Kol desteklerinin dirsek ve omuza yük bindirmeyecek şekilde konumlandırılması kronik ağrıları engellemede özellikle etkilidir. Oturma süresi 45-60 dakikayı geçmeyecek şekilde planlanarak, 45-60 dakika sonunda mutlaka 5 dakika kadar hafif bir yürüyüş ya da masa başı egzersizler hem çalışma verimini arttırmak hem de omurga sağlığı açısından önemlidir. 

Tüm bu düzenlemelere rağmen geçmeyen ağrılar için bir hekime başvurmak ise, mevcut tıbbi problemleri geciktirmeden çözümlemek için iyi bir seçenek olacaktır.

 

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 25 Ağustos 2020 Salı

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri