Stres ve Kafein

Stres ve beslenme her zaman birbiri ile bağlantılı olmuştur. Çünkü her ne kadar strese bağlı yeme duygumuzu kontrol edemesek de yediklerimizin de duygu durumumuz üzerinde oldukça fazla etkisi vardır. Beslenmenizde yapacağınız ufak değişiklikler fiziksel ve duygusal olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Birçoğumuzun evde olduğu bu dönemde kaygılarımızdaki artışla beraber çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerin tüketiminde artış olsa da normal zamanda da uyanık kalmak, yoğun iş temposuna ayak uydurmak için daha fazla kafein içeren içecekleri tüketebiliyoruz. Ancak çoğunlukla çay, kahve ve alkolsüz içeceklerde bulunan kafein, stresle başa çıkma yeteneğimizi azaltır. Bunun nedeni, bir uyarıcı görevi görmesi ve böbreküstü bezlerinden, kortizol gibi, daha fazla hormon salgılamasına neden olmasıdır (ki bu hormonlar içinde olduğumuz endişeli durum nedeniyle zaten vücutta yüksektir). Yüksek kafein seviyeleri, stresle bağlantılı olarak uykusuzluğa ve sinirliliğe de neden olmaktadır.

Günlük kafein alımını azaltmak için siyah çay, yeşil çay, kahve gibi içeceklerin tüketimi azaltılmalı, daha sağlıklı ve kaliteli uyku için saat 17:00 den sonra kafein içeren içecekler tüketilmemelidir. Kafein içeriği olmayan uykuya geçişi kolaylaştıracak ve sizi sakinleştirecek melisa, papatya, rezene, ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilebilir. Bitki çaylarınızın içine taze veya kök zencefil, karanfil, çubuk tarçın ekleyerek daha aromatik çaylar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş:

 

Kanser Tarama

Check Up Paketleri
 

Kanser iyileştirebilir bir hastalıktır,
iyileşme oranı kanserin erken teşhisi 
ve tedavisi ile doğru orantılıdır.
 

 

DETAYLI İNCELE

 

 

Online Hizmetler

İstanbul Başkent Hastanesi
 

Web sitemiz üzerinden online
formları kullanarak tüm taleplerinizi
bize çok kısa sürede iletebilirsiniz.
 

 

DETAYLI İNCELE