Kolesterol ve Beslenme

Beslenme ve Diyet
Kolesterol ve Beslenme

Sağlıklı bir beslenme ve düzenli egzersiz kan kolesterol seviyelerinizi düşürmeye yardımcı olacaktır. Bu alışkanlıkların benimsenmesi kolesterol düzeyinizin yükselmesini de engelleyecektir. Kolesterol seviyelerine dikkat edilmelidir, çünkü yüksek kolesterol seviyesi kalp hastalıkları ve inme riskini artırmaktadır.

Besinlerin kolesterol içerikleri

Yumurta, karides, böbrek gibi gıdalar diğer besinlere göre daha yüksek kolesterol içerirler. Yiyeceklerde bulunan kolesterolün kanınızdaki kolesterol seviyesi üzerinde yediğiniz doymuş yağ miktarından daha az etkisi vardır. Ancak bu besinlerin tüketim sıklığına ve miktarına, pişirme tekniklerine de dikkat edilmelidir. Yüksek kolesterol seviyesini düşürmek için beslenmede yapılacak en önemli şey doymuş yağ oranını, hayvansal gıda tüketimini azaltmak ve posa tüketimini artırmaktır.

Yağlar ve kolesterol

Doymuş ve doymamış yağ olarak 2 ana yağ türü vardır.

Doymuş yağ oranı yüksek besinler;

  • Tereyağı
  • Şarküteri ürünleri
  • Kek, bisküvi gibi paketli ürünler
  • Krema…

Doymuş yağ içeriği yüksek besinler yerine doymamış yağ içeriğine sahip besinler tüketmek kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olacaktır.

Doymamış yağ içeren besinler;

  • Yağlı balıklar
  • Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler
  • Zeytinyağı, fındık yağı gibi bitkisel yağlar…

Kek, bisküvi, cips gibi paketli ürünler trans yağ içerebilmektedir ve trans yağ tüketimi de sizin kolesterol seviyelerinizin yükselmesine neden olmaktadır. Sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak, trans yağlar veya doymuş yağlar içeren gıdaları kesmeye çalışın ve bunları doymamış yağ içeren gıdalarla değiştirmeye özen gösterin.

Posa ve kolesterol

Posa tüketimi kalp- damar sağlığı, kan şekeri dengesi ve bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Günlük ortalama 30 gr posa tüketilmelidir.

Posa kaynakları;

  • Tahıllar (yulaf, buğday, çavdar, bulgur…)
  • Kurubaklagiller (nohut, fasulye, mercimek, barbunya…)
  • Sebze ve meyve

Her gün 2 porsiyon meyve, 2-3 porsiyon sebze, haftada en az 2 kere kurubaklagil tüketmeye dikkat edilmelidir.

Egzersiz

Haftada 150 dk orta seviyeli bir egzersiz kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olurken birçok hastalığa karşı da koruyucu olacaktır.

Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 20 Şubat 2020 Perşembe

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+300 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri