İştahı Kontrol Altına Almak İçin Neler Yapılabilir?

Beslenme ve Diyet
İştahı Kontrol Altına Almak İçin Neler Yapılabilir?

Yeme isteğinin kontrol altında tutulması, porsiyon kontrolü yapılabilmesi için yeme şeklinizde yapacağınız ufak değişiklikler hem daha iyi bir doygunluk sağlayacak hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

  • Öğünlerinizi yavaş tüketin, küçük lokmalar alarak iyice çiğneyin ve yemeğinizi 15-20 dakikaya yayarak yemeğe dikkat edin. Çünkü beyninize doygunluk sinyali 20 dakikada ulaşacaktır.
  • Yemeğinizi yerken dikkatiniz başka yerde olmasın (televizyon izlemeyin, telefonunuzla ilgilenmeyin veya telefonla konuşmayın, gazete/dergi vb. okumayın) ne yediğinizin farkında olun.
  • Yemekten 15 dakika öncesinde ve sonrasında su içmeyi ihmal etmeyin. Kendinizi daha tok hissetmenize yardımcı olacaktır.
  • Yemeğinize ilk önce çorba, salata gibi midenizde daha fazla hacim kaplayan besinleri seçerek başlayın sonra protein içeren besinleri, en son karbonhidratları tüketin.
  • Daha uzun süreli bir tokluk için tabağınızın tahıl+ sebze + protein üçlüsünden oluşmasına dikkat edin.
  • Karbonhidrat olarak glisemik indeksi düşük olan kurubaklagiller, bulgur, tam tahıllı ekmekler, unsuz çorbalar tercih edin.
Başkent Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Güncellenme Tarihi: 12 Aralık 2019 Perşembe

 

SAĞLIK REHBERİ

+250 Blog Yazısı
+50 Uzman Yazar
+30 Kategori

Sağlık Yazıları

 

 

BAŞKENT TV

+290 Video
+50 Doktor
+30 Kategori

Videolar

 

 

MİKRO SİTELER

6 Web Sitesi
Kapsamlı İçerik
Güncel Bilgi

Web Siteleri